Core egzersizlerin 10-12 yaş grubu badminton sporcularında fiziksel ve motorik özelliklere etkisi
The effect of core exercises on physical and motor characteristics of 10-12 age group badminton athletes
  1. Tez No: 921479
  2. Yazar: NİHAL TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İNCİ KARADENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, badminton branşıyla ilgilenen lisanslı ve müsabık sporculara uygulanan (n: 16) 8 haftalık core egzersizlerinin fiziksel ve motorik özellikler üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışma 10-12 yaş grubu en az 3 yıldır badminton oynayan lisanslı sporculara uygulanmıştır. Çalışmaya katılmış olan toplam 18 sporcunun, 8 çalışma grubu, 10 kontrol grubu olarak rastgele seçilmiştir. Sporcular 8 hafta boyunca haftada iki gün iki saat temel badminton antrenmanlarına devam ederken, çalışma grubundaki sporculara her antrenmandan sonra 30-40 dakikalık core kuvveti çalışması yapılmıştır. Kontrol grubu ise sadece badminton antrenmanlarına devam etmiştir. Her iki gruba da antropometrik ölçümlerden; yaş, boy uzunluğu(cm), vücut ağırlığı(kg), oturma yüksekliği, kulaç uzunluğu, motorik ölçümlerden; patlayıcı kuvvet (dikey sıçrama, durarak uzun atlama), kavrama kuvveti, dayanıklılık (Shuttle-run mekik testi), sürat (20m sürat) ve esneklik (sit-reach otur-eriş) testleri uygulanmıştır. Araştırmada toplanan veriler, IBM Statistics (SSPS sürüm 24.0,) yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, grup içi ön ve son testler arasındaki karşılaştırmalarda Wilcoxon testi uygulanmıştır. Deney grubunun ilk ve son testleri karşılaştırıldığında boy, oturma yüksekliği, kulaç uzunluğu, dikey sıçrama, uzun atlama, kavrama güçleri, otur-eriş gibi parametrelerde anlamlı değişiklikler gözlemlenirken ağırlık, mekik ve yirmi metre koşusunda anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p>0.05). Bu çerçevede, araştırma sonuçları, badminton sporcularında uyguladığımız core egzersizi ile kavrama kuvveti, dayanıklılık, sürat ve esneklik performansları arasında, hem ön test ve son test skorlarında hem de gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken patlayıcı kuvvet testi olan dikey sıçrama performansları arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (p>0,05). Sonuç olarak core kuvvet ile badminton üzerinde yapılacak olan bilimsel çalışmalara katkı sağlayacağı ve bazı fiziksel parametreler üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of an 8-week core exercise program on the physical and motor characteristics of licensed and competitive badminton athletes (n=16). The study was conducted with licensed athletes who are actively involved in badminton sports in the 10-12 age group. A total of 18 athletes participated in the study, with 8 assigned to the study group and 10 to the control group randomly. While all athletes continued their basic badminton training twice a week for two hours over the 8 weeks, the study group also performed 30-40 minutes of core strength exercises after each training session. The control group participated only in badminton training sessions. Both groups underwent anthropometric measurements, including age, height (cm), body weight (kg), sitting height, and arm span. Motor performance tests included explosive strength (vertical jump, standing long jump), grip strength, endurance (shuttle-run beep test), speed (20m sprint), and flexibility (sit-and-reach test). Data collected in the study were analyzed using IBM Statistics (SPSS version 24.0). Mann-Whitney U test was used to compare the experimental and control groups, and Wilcoxon test was used to compare pre- and post-tests within the group. While significant changes were observed in growth, sitting, stroke length, vertical separation, long jump, split characteristics, and splits such as sitting-reaching in the first and last tests of the group, there was no permanent difference in weight, shuttle and twenty-meter run (p>0.05). In this context, the research results showed that there was no statistically significant difference between the core exercise we applied to badminton athletes in terms of grip strength, endurance, speed and flexibility performances, both in pre-test and post-test scores and between the groups, while a significant difference was found between the vertical jump performances, which is an explosive strength test (p>0.05). As a result, it can be said that core strength will contribute to scientific studies to be conducted on badminton and that it has positive effects on some physical parameters.