Omuz ağrılı bireylerde ağrı şiddeti, kas kuvveti ve el kavrama kuvvetinin 2D:4D parmak oranıyla ilişkisi
The relationship between pain intensity, muscle strength and hand grip strength and 2D:4D finger ratio in individuals with shoulder pain
  1. Tez No: 921480
  2. Yazar: BUSE DOĞRU BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma, 18-65 yaş arası omuz ağrılı bireylerde ağrı şiddeti, kas kuvveti ve el kavrama kuvvetinin 2d:4d parmak oranıyla ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15 erkek 15 kadın toplam 30 gönüllü dahil edildi. Çalışmaya katılan gönüllülerin yaşları sorgulandı, boy ve kiloları ölçülerek vücut kütle indeksi bilgileri hesaplandı, bel ve kalça çevresi mezura ile ölçüldü. Vermiyeli kompas ile sağ ve sol el 2. ve 4. parmak uzunluğu, manual muscle tester cihazı ile omuz çevresi kas kuvveti, dijital el dinamometresi ile el kavrama kuvveti, VAS ile ağrı değerlendirmesi yapıldı. Cinsiyete göre değişkenler arasındaki farkları incelemek amacıyla bağımsız iki örneklem t-testi ve pearson korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Erkeklerdeki fleksör kas kuvveti ile kadınlardaki fleksör kas kuvveti ortalama değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p = 0,049). İnternal rotatör kas kuvveti erkeklerde kadınlara göre daha yüksek bulunmuş ve aradaki fark anlamlıdır (p = 0,011). Benzer şekilde, sağ el kavrama kuvveti (p = 0,004) ve sol el kavrama kuvveti (p = 0,001) erkeklerde daha yüksek bulunmuştur. Parmak uzunluklarında erkeklerde sağ el 4. parmak (p = 0,048) ve sol el 4. parmak (p = 0,035) uzunlukları kadınlardan anlamlı düzeyde daha fazladır. Bel-kalça oranı erkeklerde, kadınlara oranla daha yüksek olarak ölçülmüş ve bu farklılık anlamlı bulunmuştur (p = 0,049). Vücut kütle indeksinde erkekler ve kadınlar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p = 0,551). Ağrı şiddeti ortalaması erkekler ve kadınlar arasındaki farklılık anlamlı değildir (p = 0,665). Ekstensör, abdüktör ve eksternal rotatör kas kuvvetleri, sağ el 2. parmak ve sol el 2. parmak uzunlukları ile cinsiyetler arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Genel olarak, sağ ve sol el oranları ile ağrı şiddeti, fleksör kas kuvveti, ekstansör kas kuvveti, abdüktör kas kuvveti, internal rotatör kas kuvveti, eksternal rotatör kas kuvveti ve bel-kalça oranı arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sonuç: Fleksör ve internal rotatör kas kuvvetleri ile cinsiyet arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. Hem sağ hem de sol el için el kavrama kuvvetleri de erkeklerde kadınlardan daha fazla bulunmuş ve yine cinsiyet ile ilişkilendirilebilmiştir. Bel-kalça oranının cinsiyetle ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda hem sağ hem de sol elin 4. parmak uzunluklarının erkeklerde kadınlardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Ancak çalışmamızdaki sağ ve sol el parmak oranları ile diğer değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to investigate the relationship between pain intensity, muscle strength and hand grip strength with the 2d:4d finger ratio in individuals with shoulder pain between the ages of 18-65. Materials and Methods: A total of 30 volunteers, 15 male and 15 female, were included in the study. The ages of the volunteers participating in the study were questioned, their height and weight were measured to calculate their body mass index information, and waist and hip circumferences were measured with a tape measure. Right and left hand 2nd and 4th finger lengths were measured with a vermicular caliper, shoulder circumference muscle strength was measured with a manual muscle tester, hand grip strength was measured with a digital hand dynamometer, and pain was assessed with a VAS. In order to examine the differences between variables according to gender, two independent sample t-tests and Pearson correlation analysis were performed. Results: The difference between the mean values of flexor muscle strength in men and women is statistically significant (p = 0.049). Internal rotation muscle strength was found to be higher in men than in women and the difference was significant (p = 0.011). Similarly, right hand grip strength (p = 0.004) and left hand grip strength (p = 0.001) were found to be higher in men. In terms of finger lengths, the lengths of the 4th finger of the right hand (p = 0.048) and the 4th finger of the left hand (p = 0.035) were significantly greater in men than in women. Waist-hip ratio was also measured higher in men than in women and this difference was found to be significant (p = 0.049). The difference between men and women in body mass index was not found to be statistically significant (p = 0.551). The difference between men and women in mean pain intensity was not found to be significant (p = 0.665). The differences between extensor, abductor and external rotator muscle strengths, right hand 2nd finger and left hand 2nd finger lengths and genders were also not found to be statistically significant. In general, the relationships between right and left hand ratios and pain intensity, flexor muscle strength, extensor muscle strength, abductor muscle strength, internal rotator muscle strength, external rotator muscle strength and waist-hip ratio are not statistically significant. Conclusion: It was observed that there was a relationship between flexor and internal rotator muscle strength and gender. Hand grip strengths for both right and left hands were also found to be greater in men than in women and again could be associated with gender. It was revealed that waist-hip ratio was also related to gender. It was also observed that the 4th finger lengths of both right and left hands were higher in men than in women. However, no significant relationship was found between right and left hand finger ratios and other variables in our study.