Yetişkin non-kistik fibrozis bronşektazide impulse ossilometrinin klinik, radyolojik ve morfolojik parametreler ile ilişkisi
Relationship of impulse oscilometry with clinical, radiological and morphological parameters in adult non-cystic fibrosis bronchiectasis
- Tez No: 921483
- Danışmanlar: PROF. DR. SERİR ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Bronşektazi, havayolu enfeksiyonu, enflamasyonu ve yıkımı ile seyreden kronik akciğer hastalığıdır. Pek çok etyolojik sebebi olan bronşektazi heterojen bir hastalıktır ve şiddetini belirlemek için bronşektazi şiddet indeksi (BŞİ) ve FACED skorları geliştirilmiştir. İmpulse ossilometri (İOS), solunumsal empedansı ölçmek için kullanılan, non-invaziv ve görece basit bir yöntemdir ve küçük ve büyük hava yollarının mekanik özelliklerini yansıtır, darlığın oluştuğu yerler (periferik veya santral), darlığın şiddeti hakkında bilgi sağlar. Çalışmanın amacı, yetişkin non-kistik fibrozis bronşektazi hastalarındaki IOS parametrelerinin hastalık şiddeti ve hastalığın radyolojik, spirometrik ve klinik özellikleri ile ilişkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM SBÜ. Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları poliklinik ve kliniklerine başvuran, yetişkin non-kistik fibrozis bronşektazi tanılı 61 hasta çalışmaya alındı. Hastalara İmpulse Ossilometri ve spirometri uygulandı. Değerlendirilen İOS parametreleri; 5 Hz'de hava yolu direnci (R5), 20 Hz'de hava yolu direnci (R20), 5 Hz'de akciğer reaktansı (X5), 20 Hz'de akciğer reaktansı (X20), rezonans frekansı (Fres), d5-d20% ve reaktans alanı (AX) dır. Bronşektazi şiddet indeksi (BŞİ) ve FACED skoru hesaplandı, mMRC anketi yapıldı. Hastane veri tabanında bulunan Toraks Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri radyoloji uzmanı tarafından incelenerek BRICS ve Reiff skorları hesaplandı. İOS parametreleri ile SFT parametreleri, mMRC, BŞİ, FACED, Reiff, BRİCS skorları, bronşektazi tutulumu olan lob sayısı, kistik bronşektazi varlığı ve Pseudomonas Aeruginosa izolasyonu arasındaki korelasyonlar araştırıldı. BULGULAR Çalışmaya alınan 30 kadın 31 erkek toplam 61 hastanın ortalama yaşı 56,2±13,9 dur. vii Hastaların mMRC değeri ile İOS un Fres ve d5-d20 % parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulundu (sırasıyla, p=0,018, 0,010). Hastaların İOS ve spirometri parametreleri arasında anlamlı korelasyon saptandı. FACED skoru ile X5Hz, X20Hz, Fres, AX ve d5-d20% değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı (sırasıyla; p=0,041, p=0,013, p=0,001, p=0,013 ve p=0,001). BŞİ skoru ile Fres ve d5-d20 % arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulundu (sırasıyla; p=0,007, p=0,035). FACED skoruna göre hafif ve orta-şiddetli hastalık grupları arasında, X5Hz, X20Hz, R5-R20, Fres, AX ve d5 d20% istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi. BSI skoruna göre hafif, orta ve şiddetli hastalık grupları arasında X20Hz, R5-R20, Fres, AX ve d5-d20 % istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi. Reiff ve BRICKS skorları ile d5-d20 % değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı (sırasıyla, p=0.015, p=0.004). Kistik bronşektazisi olan ve olmayan gruplar arasında X5Hz, X20Hz, R5-R20, Fres, AX ve d5-d20 % değerleri istatistiksel olarak anlamlı farklı bulundu. Pseudomonas Aeruginosa izolasyonu olan ve olmayan gruplar arasında, X20Hz ve Fres istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi (sırasıyla p= 0,047, ve p=0.035) SONUÇ Bronşektazi hastalarında İOS parametreleri başta spirometri olmak üzere hastalık şiddeti, balgam mikrobiyolojisi ve hastalık morfoloji kriterleri ile korelasyon göstermiştir. Özellikle reaktans ve küçük havayolu disfonksiyonunu gösteren IOS parametreleri, FACED ve BŞİ ye göre belirlenen hastalık şiddet grupları arasında anlamlı farklılık göstermiştir. Morfolojik şiddet ile en güçlü ilişki d5-d20% arasında saptanmıştır. Kistik bronşektazi varlığı İOS parametrelerini en olumsuz etkileyen morfolojik bulgudur. Ayrıca mevcut bulgular, bronşektazi hastalarında etkilenmenin özellikle reaktans ile ilişkili olduğunu ve periferik havayolu disfonksiyonunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE Bronchiectasis is a chronic lung disease characterized by airway infection, inflammation, and destruction. It is a heterogeneous disease with many etiological causes, and bronchiectasis severity scores, such as the Bronchiectasis Severity Index (BSI) and FACED, have been developed to assess disease severity. Impulse oscillometry (IOS) is a non-invasive and relatively simple method used to measure respiratory impedance. It reflects the mechanical properties of both small and large airways and provides information about the location (peripheral or central) and severity of airway obstruction. The aim of this study is to investigate the relationship between IOS parameters and disease severity, as well as the radiological, spirometric, and clinical characteristics of adult patients with non-cystic fibrosis bronchiectasis. MATERIAL AND METHOD A total of 61 adult patients diagnosed with non-cystic fibrosis bronchiectasis who presented to the outpatient and inpatient departments of the SBÜ Dr. Suat Seren Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital were included in the study. Patients underwent impulse oscillometry and spirometry. The evaluated IOS parameters included airway resistance at 5 Hz (R5) and 20 Hz (R20), reactance at 5 Hz (X5) and 20 Hz (X20), resonant frequency (Fres), d5-d20%, and reactance area (AX). The Bronchiectasis Severity Index (BSI) and FACED scores were calculated, and the mMRC (Modified Medical Research Council) dyspnea scale was applied. Chest computed tomography (CT) scans from the hospital database were reviewed by a radiologist, and BRICS and Reiff scores were calculated. Correlations between IOS parameters and spirometric parameters, mMRC, BSI, FACED, Reiff, BRICS scores, the number of lobes affected by bronchiectasis, cystic bronchiectasis, and Pseudomonas aeruginosa isolation were investigated. ix RESULTS The study included 61 patients (30 women and 31 men) with a mean age of 56.2 ± 13.9 years. A statistically significant correlation was found between the mMRC score and the IOS parameters Fres and d5-d20% (p=0.018 and p=0.010, respectively). Significant correlations were also observed between IOS and spirometry parameters. FACED scores were significantly correlated with X5, X20, Fres, AX, and d5-d20% values (p=0.041, p=0.013, p=0.001, p=0.013, and p=0.001, respectively). BSI scores were significantly correlated with Fres and d5-d20% (p=0.007 and p=0.035, respectively). When patients were grouped according to FACED scores (mild vs. moderate-to-severe disease), significant differences were observed in X5, X20, R5-R20, Fres, AX, and d5-d20% values. Similarly, when grouped by BSI scores (mild, moderate, and severe disease), significant differences were found in X20, R5-R20, Fres, AX, and d5-d20% values. Significant correlations were also found between Reiff and BRICS scores and d5-d20% values (p=0.015 and p=0.004, respectively). Between groups with and without cystic bronchiectasis, significant differences were observed in X5, X20, R5-R20, Fres, AX, and d5-d20% values. Significant differences were noted in X20 and Fres values between groups with and without Pseudomonas aeruginosa isolation (p=0.047 and p=0.035, respectively). CONCLUSION In bronchiectasis patients, IOS parameters showed correlations with disease severity, sputum microbiology, and morphological criteria, primarily alongside spirometry. IOS parameters reflecting reactance and small airway dysfunction, in particular, demonstrated significant differences among the disease severity groups defined by FACED and BSI scores. The strongest correlation with morphological severity was observed with d5-d20%. The presence of cystic bronchiectasis had the most detrimental impact on IOS parameters. Additionally, the findings suggest that bronchiectasis predominantly affects reactance and is associated with peripheral airway dysfunction.