Akut astım atak tedavisinde nebülize salbutamol ve magnezyum sülfat ile nebülize salbutamol ve izotonik salin tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of nebulized salbutamol and magnesium sulfate with nebulized salbutamol and isotonic saline treatments in the treatment of acute asthma attacks
  1. Tez No: 921482
  2. Yazar: ŞENGÜL ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DR. FEYZA MEDİHA YILDIZ, DR. MAHMUT DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Astım çocukluk çağının kronik inflamatuar akciğer hastalığıdır. Hırıltı, öksürük, nefes darlığı atakları ile seyreder. Atak tedavisinde oksijen, inhale beta-2 agonist, sistemik steroidler ve inhale antikolinerik ajanlar kullanılmaktadır. Magnezyumun bronkodilatör etkisi gösterildikten sonra astım atak tedavisinde kullanımı gündeme gelmiştir. Son yıllarda yapılan çalışmaların sonuçlarıyla ağır astım atakarında intravenöz magnezyum kullanımı kılavuzlarda yerini almıştır. Bizim çalışmamızın amacı da orta astım ataklarında nebülize salbutamole isotonik saline yerine isotonik magnezyum sülfat eklenmesinin pulmoner indeks skoru (PIS) ve hastane yatış üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmamıza Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk allerji polkliniğinde astım tanısı ile takipli astım atak nedeniyle acil polilliniğine başvuran 3-15 yaş arası 100 hasta dahil edilmiştir. Hastalar 50 magnezyum ve 50 plasebo grubu olacak şekilde 2'ye ayrıldılar. Magnezyum grubuna 3 kez 20 dakika ara ile nebülize (salbutamol + 1 cc magnezyum sülfat + 1,5 cc distile su), plasebo grubuna 3 kez 20 dakika ara ile nebülize (salbutamol + 2 cc serum fizyolojik) verildi. Bütün hastalara tedavi başlangıcında 1 mg/kg dan sistemik metilprednizolon uygulandı. Hastaların 0. Dk, 20. Dk, 40. Dk, 120. Dakikalardaki PIS skorları karşılaştırıldı. Her iki grubun demografik, allerjik özellikleri ve başlangıç PIS skorları benzerdi. 120. Dakikadaki PIS skorları ve 200. Dakikadaki yatış oranı karşılaştırıldığında her iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak bizim çalışmamızda astım atak tedavisinde standart tedaviye adjuvan olarak nebülize magnezyum eklenmesinin ek bir yararı gösterilememiştir
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic inflammatory lung disease of childhood. Wheezing, coughing, shortness of breath attacks, watch the episodes. On treatment of attacks, oxygen, inhaled beta-2 agonists, systemic steroids and anticolinerik agents are used. After bronchodilator effect of magnesium was shown, its usage in treatment of asthma attack was came to order. With the results of studies in recent years, the use of intravenous magnesium in severe asthma attacks took its place. The aim of our study was to examine, on moderate asthma attacks, the effects of adding isotonic magnesium sulphate instead of isotonic saline to nebulized salbutamol on the pulmonary index score (PIS) and the hospitalization rate. In our research, 3-15 years follow-up of 100 patients were included who were outpatient of allergy department diagnosis asthma on Zeynep Kamil Training and Research Hospital and children admitted to the emergency department due to asthma attacks . Patients were divided into two groups so that the magnesium 50 and the placebo 50. The magnesium group was given Nebulized (salbutamol + 1 cc of magnesium sulfate + 1.5 cc distilled water) 3 times with 20 minute breaks and the placebo group was given nebulized (salbutamol + 2 cc of saline) ) 3 times with 20 minute breaks. At the beginning of the treatment to all patients 1 mg / kg of systemic methylprednisolone was applied. The PIS scores of patients on 0th min, 20th min, 40th and 120th min were compared. Both groups have similar demographic, allergic characteristics and baseline PIS scores. When the PIS scores in the 120th minute and admission rates in the 200th minute, there was no significant difference between the two groups. In conclusion in our study, on the treatment of asthma attacks any benefit of adding nebulized magnesium as an adjunct to standard treatment has not been shown.