Arhavi ilçesinin (Artvin) sel/taşkın etkilenebilirlik risk analizi
Flood/torrent vulnerability risk analysis of Arhavi district (Artvin)
  1. Tez No: 921486
  2. Yazar: NAZLI DEMET UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞANAY TOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Doğu Karadeniz bölgesi, özellikle sahil yolunun inşasından sonra kentleşmenin artışı, artan nüfusun ilçe merkezinde yoğunlaşması, dere yataklarının işgali, imar affı, ormansızlaşma ve iklim değişikliği gibi faktörlerin etkisiyle sellere karşı çok daha duyarlı hale gelmekte, gün geçtikçe sıklaşan yıkıcı afetlere sahne olmaktadır. 21 Temmuz 2021'de Artvin'in Arhavi ilçesinde yaşanan sel felaketinde şans eseri can kaybı olmasa da ciddi maddi zararlar oluşmuş, geçici hayvan bakımevindeki sokak hayvanlarının bir kısmı boğularak ölmüş, altyapı sistemleri ve tarım arazileri zarar görmüştür. Selden ve taşkından sonra, Arhavi'nin sellere karşı etkilenebilirliğinin ve risklerin tespiti bir gereklilik halini almıştır. Bu çalışmanın amacı, Arhavi havzasındaki sel/taşkın riskinin alt havzalar arasında“etkilenebilirlik risk analizi”yöntemiyle tespit edip karşılaştırmak ve sel tehlikesine karşı alternatif ve doğa temelli çözüm önerilerinin sunmaktır. Arhavi'nin sel/taşkın etkilenebilirlik risk analizi için öncelikle kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Arhavi'nin bütün köylerinde saha çalışması yapılmış, sele etki edebilecek faktörler gözlem yoluyla tespit edilip fotoğraflanmıştır. Sel ve taşkınlarla ilgili genel tanım ve kavramlar açıklanarak kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Arhavi ilçe sınırları ArcMAP 10.3 yazılımı aracılığıyla yedi alt havzaya ayrıldıktan sonra CORINE sisteminden elde edilen veriler haritalandırılmış ve sayısallaştırılmıştır. Elde edilen veriler kullanılarak etki zinciri oluşturulmuş ve göstergeler“Tehlike”,“Maruziyet”,“Duyarlılık”ve“Uyum”Kapasitesi başlıkları altında derlenmiştir. Sayısal veriler, normalizasyon ve ağırlıklandırma işlemlerine tabi tutulduktan sonra her bir alt havza için etkilenebilirlik ve risk tespit edilmiştir. Son adımda bulgular haritalandırılmış ve görselleştirilmiştir. Tartışma ve sonuç bölümlerinde halihazırda uygulanan sel kontrol yaklaşımlarına değinilmiştir. Bölge halkıyla yapılan görüşmelerle geçmişte sellere karşı nasıl önlemler alındığına dair bilgiler toplanmış, dünyadaki mücadele yöntemlerinden bazı örnekler derlenmiş, var olan sel önleme çalışmalarına alternatif olarak sellerle mücadele edebilmek için doğa temelli çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Black Sea region is becoming more vulnerable to floods, especially due to factors such as the spread of urbanization after the construction of the coastal road, the concentration of the increasing population in the district centers, the occupation of stream beds, zoning amnesty, deforestation and climate change. The flood disasters are becoming more frequent and destructive, day by day. On July 21st, 2021, Arhavi (Artvin) faced a flood incident that caused serious material damage. Although there has been no loss of human life, some of the stray animals in the animal care center died by drowning. The infrastructural systems and agricultural lands were damaged. After the flood disaster, determining Arhavi's vulnerability and risks to floods became a necessity. The aim of this study is to detect the flood vulnerability and risk in Arhavi, by comparing the subbasins using the“vulnerability and risk analysis”method and to present nature-based solution suggestions against flood threats that may occur in the future. For vulnerability and risk analysis, a comprehensive literature review was first conducted. Field work was carried out in all villages of Arhavi, and factors that could affect the flood were determined through observation. A conceptual framework was created by explaining general definitions and concepts related to floods. After Arhavi district borders were divided into seven subbasins through ArcMAP 10.3 software, the data obtained from CORINE system were mapped and digitized. The impact chain was created using the data obtained and the vulnerability risk indicators were compiled under the headings of“Hazard”,“Exposure”,“Vulnerability”and“Adaptation Capacity”. After the numerical data were subjected to normalization and weighting processes, vulnerability and risk were determined for each subbasin. In the final step, the findings were mapped and visualized for a better comparison. Existing and alternative flood control approaches are mentioned in the results and discussion sections. Through interviews with local people, information was collected about what precautions were taken against floods in the past, some examples of combat methods around the world were compiled, and nature-based solution suggestions were put forward to combat floods as an alternative to current flood prevention efforts.