Hopa ilçesinin coğrafyası
The Geography of Hopa
  1. Tez No: 42900
  2. Yazar: ZEKİ KODAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ HOPA İLÇESİNİN CO?RAFYASI Zeki KODAY Danışman : Doç. Dr. Ali ÖZÇA?LAR 1995 SAYFA 355 Jüri : Doç. Dr. Ali ÖZÇA?LAR Araştırma konumuzu oluşturan Hopa ilçesi; Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümünün en Kuzeydoğusunda yer almaktadır. İdari bakımdan Artvin iline bağlı olan Hopa ilçesinin sınırları il merkezine 48 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Hopa ilçesi doğuda Kaçkar Dağları'nın uzantısı olan Balıklı Dağı tarafından batıda ise Karadeniz'le çevrilmiştir. İlçe idarî bakımdan kuzeyde Türkiye-Gürcistan devlet sınırı (1991'e kadar Türkiye - Sovyetler Birliği sınırı), doğuda Borçka, güney ve güneybatıdan ise Arhavi ilçesi tarafından sınırlanmıştır. Hopa ilçesinde idarî bakımdan 2 bucak merkezi ve 27 köy yerleşmesi olmak üzere toplam 29 yerleşme bulunmaktadır. 1990 yılı itibariyle 30862 kişi olan toplam nüfusun 11507'si şehir, 2658'i kasaba ve 16697'si de kır nüfusundan oluşmaktaydı. Araştırma sahamızda tarım alanları kıt olup, ilçe toplam arazisinin yaklaşık % 66'sı orman, % 27'si tarım, % 7'si de yerleşim alanları tarafından kaplanmıştır. Geçim sıkıntısı sebebiyle eskiden beri çalışmak için gurbete giden yöre insanı, 1951 'de ilçenin çay ziraatine açılmasıyla birlikte gelir seviyesi yükselmiş ve gurbete çalışmaya gitmeye mecbur kalmaktan kurtulmuşlardır. İnceleme sahasında en yüksek yerlerin dahi (Balıklı Dağı 1750 m) ormanlarla kaplı olması nedeniyle çayır ve mera alanı bulunmadığından hayvancılık faaliyetleri gelişememiştir. Hayvancılık, tarımın yanında ek bir uğraşı olarak yapılmaktadır. İlçede kurulmuş olan çay fabrikaları, termik santral, bakır işletmesi ve liman gibi tesisler ilçe ekonomisine olan katkının yanında işsizliği de büyük ölçüde önlemiştir. 1988'de Sarp sınır kapısının açılmasıyla sınır ticaretinde bulunmak için çok sayıda insan buradaki gümrük kapısından giriş-çıkış yapmıştır. Sınır ticaretiyle birlikte ilçenin ekonomisinde daha da canlanma olmuş ve şehirde çok sayıda otel, lokanta ve mağaza açılmıştır. Böylece 1951 'deki çay ziraati ile başlayan ekonomik gelişme, 1988'de Sarp Sınır Kapısının açılmasıyla birlikte daha da büyük bir önem kazanmıştır. Hopa ilçesi bugün sınır ticareti sayesinde ülkemizin adından sıkça söz edilen bir yurt köşesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DOCTOR OF PHYLOSOPY THE GEOGRAPY OF HOPA Zeki KODAY Supervisor : Doç.Dr. Ali ÖZÇA?LAR 1995 355 PAGE Examines : Doç.Dr. Ali ÖZÇA?LAR Hopa is situated at far North-East of the Eastern Black Sea, part of the Black Sea region. It is administratively belonged to Artvin and 48 km far from the Artvin town centre. Hopa is surrounded by the Balıklı Mountain in the East, which is the contiuation of the Kaçkar Mountains and by the Black Sea in the West. The town is officially bordered by the Turkey-Georgia border in the North (before 1991, the border between Turkey and USSR), Borçka in the East and Arhavi in the South and South-West. There are 20 residential areas. Of these, 2 of them are towns and 27 of them are villages. According to the population determinations in 1990, the population of Hopa is 30862. Of these population, 11507 live in the cities 2658 live in the towns and 16697 live in the country sides. The investigation area has very limited agricultural areas. 66 %, 27 % and 7 % of the total area is respectively forests, agricultural and residental. Because of the limited financial sources before 1 951, local people used to go to the other places to work. However, after the growth of tea in 1951 in the area, this has stopped. There are not many areas to feed animals. Therefore, the animal production is not developed in the area. The tea factories, the thermal power station, the copper mining company and the harbour give considerable support to the economy of the town and reduce the unemployment. In 1988, by the opening of the Sarp Gate, a lot of people entered from this custom to make border shopping. By the border shopping the economy of the town is increased and a number of hotels, retaurants and shops were opened. Growing economy of the town in 1951 by the production of tea is more advanced by the opening of the Sarp Gate. Hopa has been a popular town because of the border shopping in our country.