Sistemik immün inflamatuvar indeks ve çocuklarda kardiyovasküler hastalık riskini öngörmedeki önemi
Systemic immune-inflammatory index and its importance in predicting cardiovascular disease risk in children
  1. Tez No: 921488
  2. Yazar: ÖZLEM HİLAL ÇAĞLAYAN BOZLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Ateroskleroz ve buna bağlı koroner arter hastalığı (KAH) erişkin yaşta önemli mortalite ve morbidite sebeplerinden biridir. Obezite, hipertansiyon, tip 2 diyabet ve prediyabet, hiperlipidemi, sigara kullanımı ve ailede KAH öyküsü olması, hastada KAH gelişmesi için önemli risk faktörleridir. Sedanter yaşam ve sağlıksız beslenme obezitenin erken yaşlarda başlamasına, dolayısıyla tip 2 diyabet, prediyabet, hiperlipidemi , hipertansiyonun da erken ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Ergenlerde tütün kullanımının artışı da KAH'nın çocukluk yaşlarından itibaren sinsice ilerlemesine yol açmaktadır. Erişkin koroner arter hastalarında hemogram parametrelerinden çalışılan inflamasyon indekslerinden Sistemik immün inflamasyon indeksi (SII) , nötrofil lenfosit oranı (NLR), nötrofil sayısı , platelet lenfosit oranı (PLR) çalışılmış; riskli gruplarda SII, NLR'nin anlamlı olarak arttığı görülmüştür. Çalışmamızda KAH için risk taşıyan çocuklarda ve sağlıklı çocuklarda CRP, sedimentasyon ve hemogramdan elde edilen inflamasyon parametreleri çalışılarak bu parametrelerin çocuk yaş grubunda koroner arter hastalığı riskini öngörmedeki değeri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran 10 yaş üstü çocuklardan oluşmuştur. Hiperlipidemi , hipertansiyon, obezite, tip2 diyabet ve prediyabet, sigara kullanımı ve ailede erken ateroskleroz öyküsü olan hastalar ve kontrol grubu olarak kardiyak risk faktörü olmayan ve muayenesi normal bulunan sağlıklı çocuklar çalışmaya dahil edildi.Çalışma ve kontrol gruplarında öykü, fizik muayene değerlendirilmiş, hemogram parametreleri, sedimentasyon , CRP çalışıldı. Hasta grubunda ayrıca EKG'de kalp hızı, PR süresi, QRS süresi, Qtc aralığı ölçüldü. Ekokardiyografik olarak sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları, septum ve arka duvar kalınlıkları, kapak patolojileri değerlendirildi. Hem hasta hem de kontrol grubunda, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), nötrofil/monosit oranı (NMR), monosit/granülosit oranının lenfosit sayısına oranı (M/GLR), monosit/lenfosit oranı (MLR), bazofil/lenfosit oranı (BLR), bazofil/nötrofil oranı (BNR) ve bazofil/monosit oranı (BMR) , platelet/lenfosit oranı (PLR) , sistemik immun inflamatuar indeksi (SII=nötrofilxplatelet/lenfosit) hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza 10 yaş üstü KAH riski olan 102 hasta , kontrol grubu olarak 25 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atherosclerosis and coronary artery disease are important causes of mortality and morbidity in adult patients. Obesity, hypertension , type 2 diabetes, prediabetes, hyperlipidemia, smoking, family history of premature coronary artery disease before the age of 50 are important risk factors for early coronary artery disease. Sedentary lifestyle, unhealthy eating habits cause childhood obesity which also causes type 2 diabetes, prediabetes, hyperlipidemia, hypertension at early ages. Smoking among teenagers is another cause of insidious development of coronary artery disease. Systemic immune inflammation index (SII) was found to be predictive for coronary artery disease in adults. In our study complete blood count, CRP levels, erythrocyte sedimentation rate (ESR) were collected and inflammatory indexes were calculated in both risky groups and healthy children. Correlation between these values and risk factors for coronary artery disease were investigated. Materials and Methods: Study group consisted of children over 10 years of age, referred to pediatric clinics of Marmara Üniversity Medical Faculty Hospital. Patients with hyperlipidemia, hypertension, obesity, type 2 diabetes, prediabetes, smoking, and a family history of early coronary artery disease were included in study group; and healthy children who applied for routine check-up were included in the control group. After a detailed history and physical examination; blood count measurements, ESR , CRP work ups were obtained. In patient group; ECG (heart rate, PR length , QRS duration, QTc duration were measured). and echocardiography (dimensions, systolic and diastolic functions of the left ventricle were evaluated) were performed. ESR, CRP, inflammation parameters, systemic immune inflammation index (SII=neutrophilxplatelet /lymphocyte) , neutrophil to lymphocyte ratio (NLR) , neutrophil to monocyte ratio (NMR), monocyte/granulocyte ratio to lymphocyte ratio (M/GLR) , monocyte to lymphocyte ratio (MLR) , basophil to lymphocyte ratio (BMR) , platelet to lymphocyte ratio (PLR) were calculated in both patient and control groups Results: In our study, 102 patients over the age of 10 with a risk of coronary artery disease (CAD) were included, along with a control group of 25 patients. The control group had an age range of 10.2 to 17 years (Mean ± S.D. = 13.8 ± 2.05), while the CAD risk group had an age range of 10 to 17.7 years (Mean ± S.D. = 12.96 ± 4.29), with no significant difference in age distribution (p < 0.05). When comparing the CAD risk group to the control group, hematological and inflammatory parameters such as WBC, neutrophil count, lymphocyte count, monocyte count, ESR, and CRP values were found to be significantly higher in the CAD risk group (p < 0.05). Since obese patients constituted 81% of the patient group, they were evaluated separately, yielding similar results. Given that obesity triggers inflammation, the non-obese group was assessed separately as well. In the non-obese group, parameters other than WBC and neutrophil count showed a similar increase. A low positive correlation was found between BMI and WBC, neutrophil count, M/GLR, SII, NLR, and CRP. In obese patients, a low positive correlation was also noted between fasting insulin and CRP. In echocardiographic evaluation, the left ventricular posterior wall thickness, septum thickness, and aortic pulmonary artery flow velocities were significantly increased in patients in the CAD risk group (p < 0.05).