Paslanmaz çeliğin elektro erozyon ile işlenmesinde enerji tüketiminin araştırılması
Investigation of energy consumption in electrical discharge machining of stainless steel
  1. Tez No: 921508
  2. Yazar: MUHAMMED HÜSEYİN TOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Plastik kalıp çeliği, pres döküm kalıpları ve enjeksiyon kalıpları, sentetik plastik kalıp kalıpları ve hidroformlama takımlarında kullanılmaktadır. Ayrıca, yüksek sertleşebilirlik, mükemmel parlatma, iyi işlenebilirlik ve aşınma direnci gibi mükemmel özelliklere sahiptir. Elektro erozyonla işleme (EDM) karmaşık boşluklar ve geometrilerin oluşturulması için plastik kalıplarında yaygın olarak kullanılan bir işleme teknolojisidir. Ancak, EDM verimliliği zorlayıcı olabilir ve kalıp üretim süresini ve maliyetini doğrudan etkileyebilir. Bu bağlamda, imalat süreçlerinde enerji ve kaynak tüketimi sürekli olarak önemli bir endişe kaynağı olup, küresel olarak endüstriyel sektörün enerji tüketimi toplam enerji tüketiminin yaklaşık 1/3'ini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, plastik kalıp çeliği üzerine dalma EDM yönteminde iki farklı işleme stratejisi ile kanal açma işlemi gerçekleştirilmiştir. İşleme parametreleri olarak üç farklı seviyede boşalım akımı, vurum süresi ve vurum aralığı seçilmiştir. Taguchi L9 deney tasarımına göre keresone dilektrik sıvı ve bakır elektrot kullanılarak EDM deneyleri yapılmıştır. Elektriksel parametrelerin yüzey pürüzlülüğü, mikrosertlk, yüzey topografyası ve enerji tüketimi üzerine etkileri deneysel ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Kaba ve kaba+ince işleme stratejisinde, Ip ve Ton parametrelerindeki artışla birlikte yüzey pürüzlülüğünün arttığı, Toff parametresi yüksek seçildiğinde, pürüzlülüğün nispeten azaldığı görülmüştür. ANOVA sonuçlarına göre, kaba ve ince işlemede yüzey pürüzlülüğü üzerinde en etkili parametre vurum süresi iken, ikincil derecede önemli parametrenin boşalım akımı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, boşalım akımı ve vurum süresindeki artışla birlikte toplam enerji tüketiminin oransal olarak arttığı görülmüştür. Vurum aralığı arttırıldığında, deşarj akımının azalmasına bağlı olarak toplam enerji tüketiminin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastic mold steel is used in die casting molds and injection molds, synthetic plastic mold molds and hydroforming tools. It also has excellent properties such as high hardenability, excellent polishing, good machinability and wear resistance. Electrical discharge machining (EDM) is a widely used processing technology in plastic molds to produce complex cavities and geometries. However, EDM efficiency can be challenging and directly affect mold manufacturing time and cost. In this context, energy and resource consumption in manufacturing processes is constantly a major concern, and globally, the energy consumption of the industrial sector accounts for approximately 1/3 of total energy consumption. In this study, channel opening process was carried out on plastic mold steel with two different processing strategies in the plunge EDM method. Discharge current, pulse duration and pulse interval were selected as processing parameters at three different levels. EDM experiments were carried out using kerosene dielectric liquid and copper electrode according to Taguchi L9 experimental design. The effects of electrical parameters on surface roughness, microhardness, surface topography and energy consumption were analyzed experimentally and statistically. In the rough and rough+fine machining strategy, it was observed that the surface roughness increased with the increase in Ip and Ton parameters, and when the Toff parameter was selected high, the roughness relatively decreased. According to the ANOVA results, while the most effective parameter on surface roughness in rough and fine machining was the pulse duration, it was determined that the secondary important parameter was the discharge current. In addition, it was observed that the total energy consumption increased proportionally with the increase in discharge current and pulse duration. When the pulse interval was increased, it was determined that the total energy consumption decreased due to the decrease in discharge current.