Samsun bölge kriminal polis laboratuvarı müdürlüğü tarafından sorumluluk bölgesinde yer alan illerde bulunan personellere uygulanan memnuniyet anketi formlarının güvenirlik ve geçerlik analizi
Reliability and validity analysis of satisfaction survey forms administered to personnel in provinces within the jurisdiction of samsun regional criminal police laboratory directorate
- Tez No: 921507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Samsun Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü tarafından sunulan hizmetlerden faydalanan personelin memnuniyet düzeylerini değerlendirmek ve laboratuvar hizmetlerinin etkinliğini analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Laboratuvarın hizmet verdiği 11 ildeki personelin katılımıyla yapılan anket çalışması, laboratuvarın sunduğu balistik, belge, iz ve kimyasal inceleme hizmetlerinin memnuniyet düzeylerini kapsamlı bir şekilde ortaya koymayı hedeflemiştir. Ayrıca, anket sonuçlarının geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılarak kullanılan ölçeğin bilimsel tutarlılığı test edilmiştir. Araştırmada, Müşteri Memnuniyet Ölçeği bilimsel veri toplama aracı kullanılmıştır. Güvenirlik analizlerinde Cronbach's Alpha katsayısı 0.953 olarak bulunmuş ve ölçeğin yüksek düzeyde tutarlı bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir. Geçerlik analizlerinde ise Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri yapılmış, modelin veriyle uyumlu olduğu ve ölçeğin iki faktörlü bir yapıya sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Toplam varyansın %73.210'unun açıklanması, ölçeğin geçerli bir değerlendirme aracı olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçları, laboratuvar hizmetlerinden genel memnuniyet düzeyinin yüksek olduğunu, ancak belirli birimlerde süreç iyileştirmelerine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, Samsun Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı'nın mevcut hizmet kalitesini değerlendirme ve iyileştirme için önemli bir bilimsel temel sağlamaktadır. Ayrıca, adalet sistemine olan katkıyı artıracak stratejilerin geliştirilmesine yönelik somut öneriler sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, hem kriminal laboratuvar hizmetlerinin etkinliğini artırmayı hem de toplumsal güveni güçlendirmeyi hedefleyen gelecekteki araştırmalar için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the satisfaction levels of personnel benefiting from the services provided by the Samsun Regional Criminal Police Laboratory Directorate and to analyze the effectiveness of the laboratory's services. The survey study, conducted with the participation of personnel from 11 provinces served by the laboratory, aimed to comprehensively reveal satisfaction levels with ballistic, document, trace, and chemical analysis services offered by the laboratory. Additionally, the validity and reliability analyses of the survey results were performed to test the scientific consistency of the scale used. The Customer Satisfaction Scale was utilized as the scientific data collection tool in the research. Reliability analysis revealed a Cronbach's Alpha coefficient of 0.953, indicating that the scale is a highly consistent measurement tool. In validity analyses, Exploratory and Confirmatory Factor Analyses were conducted, demonstrating that the model aligns with the data and that the scale has a two-factor structure. The explanation of 73.210% of the total variance further confirmed the scale as a valid evaluation tool. The research results revealed a generally high level of satisfaction with laboratory services; however, process improvements were needed in specific units. This study provides a significant scientific basis for evaluating and enhancing the current service quality of the Samsun Regional Criminal Police Laboratory. It also offers concrete recommendations for developing strategies to increase contributions to the justice system. The findings serve as a guide for future research aimed at both improving the efficiency of criminal laboratory services and strengthening public trust.