Etkili mikroorganizmaların doğal çam türlerinin tohum çimlenme özelliklerine etkisi
Effect of effective microorganisms on seed's germination characteristics of native pine species
  1. Tez No: 921568
  2. Yazar: ESRA SARIALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye'de doğal yayılış alanı geniş ve de kitlesel fidan üretimi en çok olan dolayısıyla da ağaçlandırma çalışmalarında en yaygın kullanılan türlerin başında Anadolu karaçamı (Pinus nigra J. F. Arnold) olmak üzere doğal çam türleri gelmektedir. Bu çalışmada; teknik ve teknoloji olarak zirai üretimde doğan ve gelişen“Etkili Mikroorganizmalar (EM)”uygulamasının ormancılık sektöründe orman ağacı tohumları çimlenme karakteristiklerine etkilerinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu amaçla bu tez çalışmasında; Anadolu karaçamı (Pinus nigra J. F. Arnold) ve sarıçam (Pinus sylvestris L.) türlerinin tohum çimlenme karakteristikleri üzerinde etkin mikroorganizmaların etkisi araştırılmıştır. Bu tez çalışması; etkin mikroorganizma (EM) çeşitlerinin ve uygulama dozlarının tür bazında çimlenme hızı, çimlenme yüzdesi ve ortalama çimlenme süresi üzerine etkilerini belirlemeye yöneliktir. Araştırma kapsamında kullanılan doğal iki çam türü tohumlarına dört farklı EM (EM-A, EM-5, EM-GOLD ve EM-FPE) çeşidi, üç dozda (%5-Düşük, %15-Orta ve %25-Yüksek) kullanılarak Kontrol işlemleri ile mukayese edilmiştir. Araştırma sonucunda; Gerek karaçam gerekse sarıçamda incelenen tohum çimlenme hızı, çimlenme yüzdesi ve ortalama çimlenme süresi üzerine EM çeşidi, dozu ve ikili etkileşimlerinin istatistiki anlamda önemli etkileri saptanmıştır. Bununla birlikte, Kontrol işlemi her iki türde ve araştırılan bağımlı değişkenlerde en üst homojen gruplarda yer almıştır. Ayrıca, karaçam tohum çimlenme hızı üzerinde; EM-5 * Düşük, Kontrol ve EM-FPE * Düşük işlem kombinasyonlarında; çimlenme yüzdesi üzerinde EM-FPE * Düşük işlem kombinasyonu ve ortalama çimlenme süresi değişkeni üzerinde ise EM-A * Düşük ve Kontrol işlemlerinde en olumlu etki saptanmıştır. Sarıçam tohumları çimlenme hızı üzerinde EM-FPE * Düşük işlem kombinasyonu, çimlenme yüzdesi üzerinde EM-FPE-Düşük işlem kombinasyonu ve ortalama çimlenme süresi üzerinde ise Kontrol ve EM-5 * Düşük işlem kombinasyonu en olumlu etkiyi yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, the natural distribution area and mass seedling production of the Anatolian black pine (Pinus nigra J. F. Arnold) is among the most common tree species used in afforestation efforts, as well as other native pine species. This study aims to investigate the effects of“Effective Microorganisms (EM)”applications, which have emerged and developed in agricultural production technologies, on the germination characteristics of forest tree seeds in the forestry sector. In this thesis, the effects of effective microorganisms on the germination characteristics of Anatolian black pine and Scots pine (Pinus sylvestris L.) seeds were researched. The thesis study is aimed at determining the effects of different EM types and application doses on the germination rate, germination percentage, and mean germination time on each species basis. In the study, four different EM species (EM-A, EM-5, EM-GOLD, and EM-FPE) were applied to the seeds of the two native pine species at three doses (5%-Low, 15%-Medium, and 25%-High), and compared with control treatments. As a result of the study, it was determined that the EM species, dose, and their interactions had statistically significant effects on the seed germination rate, germination percentage, and mean germination time for both Anatolian black pine and Scots pine. Additionally, the control treatment was found to be in the first homogeneous group for both species and the examined dependent variables. Furthermore, for Anatolian black pine, the most favourable effects were found on seed germination rate in the EM-5 * Low, Control, and EM-FPE * Low treatment combinations; on germination percentage in the EM-FPE * Low treatment combination; and on mean germination time in the EM-A * Low and Control treatments. For Scots pine, the most favourable effects were found on germination rate in the EM-FPE * Low treatment combination, on germination percentage in the EM-FPE * Low treatment combination, and on mean germination time in the Control and EM-5 * Low treatment combinations.