Karayolları trafik gürültüsünün topoğrafya, meteorolojik koşul ve araç kompozisyon etkisi altında modellenmesi
Modelling of highway traffic noise under the influence of topography, meteorological conditions, and vehicle composition
  1. Tez No: 921570
  2. Yazar: GÖKNUR BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Karayolu ağlarının kentsel yaşam alanlarının içinde bulunması ve her geçen gün artan taşıt sayısı beraberinde karayolu kaynaklı gürültü maruziyetini de artırmaktadır. Gürültünün insan sağlığı, sosyal yaşam kalitesi ve doğal habitatlar üzerindeki etkileri düşünüldüğünde oluşan gürültü maruziyetlerin giderilmesinin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada karayolu kaynaklı gürültünün modellenmesi yapılmıştır. İlk olarak İngiltere gürültü haritası kullanılarak yol geometrisinin gürültü yayılımı üzerindeki ilişkisi araştırılmış, daha sonra arazi gürültü ölçümleriyle ses dağılımı modellenmiştir. Yapılan çalışmada; yol ekseninden birim yatay uzaklaşmadaki gürültü azalma miktarının lineer olmadığı, en çok azalmaların yol platformuna yakın mesafelerde gerçekleştiği, gürültünün düşey olarak yer seviyesinden yükseldikçe arttığı ve her bir metrelik yükselmede yaklaşık 0,68 dBA'lık bir gürültü artışı yaşandığı, düşük hızlarda yaşanan birim hız değişimine karşılık gelen gürültü değişiminin 0,01-0,12 dBA, yüksek hızlarda birim hız değişimine karşılık gelen gürültü değişiminin 0,39-0,8 dBA olduğu görülmüştür. Sıcaklık, nem ve rüzgâr gibi meteorolojik faktörlerin gürültü etki alanında değişikliğe sebep olduğu ve araç kompozisyon dağılımının gürültü üzerindeki etkisinin kontrollü araç geçişleri ile belirlenebileceği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The presence of road networks within urban living areas and the increasing number of vehicles contribute to the rise in road traffic noise exposure. Considering the effects of noise on human health, social quality of life, and natural habitats, it is important to address noise exposure. In this study, road traffic noise was modeled. First, the relationship between road geometry and noise propagation was investigated using the UK noise map, and then noise distribution was modeled with field noise measurements. The study found that the noise reduction with unit horizontal distance from the road axis is not linear, with the greatest reductions occurring near the road platform. Additionally, noise increases vertically from the ground level, with an approximately 0.68 dBA increase for each meter of elevation. It was observed that the noise change corresponding to unit speed change is 0.01-0.12 dBA at low speeds, and 0.39-0.8 dBA at high speeds. Meteorological factors such as temperature, humidity, and wind cause changes in the noise impact area, and the effect of vehicle composition distribution on noise can be determined with controlled vehicle pass-bys.