Uzaktan çalışmanın iş performansına etkisinde iş-aile çatışmasının ve işe yabancılaşmanın rolü
The role of work-family conflict and work alienation on the effect of remote working on job performance
- Tez No: 921571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SAİD DÖVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüz gelişen teknolojisi sosyal hayat tarzını şekillendirdiği gibi ekonomik yaşam ve iş yapış biçimini de dönüştürmektedir. İşverenler ve insan kaynakları profesyonelleri de bu değişime ayak uydurmakta ve gün geçtikçe post-fordist politikaları uygulamaya koymaktadır. Bu bağlamda teknolojinin sunduğu altyapıdan da yararlanılarak esnek çalışma biçimleri ve özelde uzaktan çalışma, iş hayatında giderek daha sık uygulanan bir çalışma biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzaktan çalışma biçimlerinin çalışanlar, işverenler ve toplum açısından önemli kazanımları olduğu gibi doğası gereği ya da doğru dizayn edilmediği taktirde bazı sakıncaları da olabilmektedir. Araştırmada uzaktan çalışmanın iş performansına etkisinde, işe yabancılaşma ve iş-aile çatışmasının aracılık etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede“Uzaktan Çalışma Tutumu”,“İşe Yabancılaşma”,“İş-Aile Çatışması”ve“İş Performansı”ölçekleri ve“Kişisel Bilgi Formu”ndan oluşan çevrimiçi ortamda anket hazırlanmıştır. Araştırma grubunun belirlenmesinde kolayda örneklem yöntemi tercih edilmiştir. Anket, yalnızca uzaktan ya da hibrit (karma) çalışma biçimiyle çalışan bireylere uygulanmış ve toplam 394 geçerli anket verisi elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS, AMOS ve PROCESS Macro paket programları yardımıyla analiz edilmiştir. Teorik arka plan doğrultusunda oluşturulan araştırma hipotezleri, Hayes'in PROCESS Macro Model 4'ü kullanarak aracılık etkisi modeli ile test edilmiştir. Analizler sonucu elde edilen bulgular, uzaktan çalışmanın iş performansına etkisinde işe yabancılaşma ve iş-aile çatışmasının aracılık rolü olduğunu göstermiştir. Ayrıca kurulan hipotezlerle paralel olarak uzaktan çalışma tutumunun, işe yabancılaşmayı ve iş-aile çatışmasını negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Öte yandan iş performansını, işe yabancılaşmanın negatif, iş-aile çatışmasının ise pozitif olarak etkilediği gözlemlenmiştir. Uzaktan çalışma tutumu ile iş performansı arasındaki doğrudan ve toplam etkinin pozitif yönlü ve anlamlı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Genel olarak literatüre paralellik gösteren sonuçlar, kuramsal temelde sosyal mübadele ve iş özellikleri yaklaşımları çerçevesinde, uzaktan çalışma uygulamalarının dizaynı konusuna dikkat çekilerek tartışılmıştır. Son olarak araştırma bulgularının uygulamaya ve literatüre katkılarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's developing technology not only shapes the social lifestyle, but also transforms economic life and ways of doing business. Employers and human resources professionals are also keeping up with this change and implementing post-Fordist policies day by day. In this context, flexible working styles and especially remote working, taking advantage of the infrastructure provided by technology, are emerging as a way of working that is increasingly being implemented in business life. While remote working methods have significant benefits for employees, employers and society, they can also have some disadvantages due to their nature or if they are not designed correctly. The research aimed to determine the mediating effect of work alienation and work-family conflict on the effect of remote working on job performance. In this context, an online survey consisting of the scales“Remote Working Attitude”,“Work Alienation”,“Work-Family Conflict”and“Work Performance”and a“Personal Information Form”was prepared. Convenience sampling method was preferred in determining the study group. The survey was applied only to individuals working remotely or hybridly, and a total of 394 valid survey data were obtained. The data obtained was analyzed with the help of SPSS, AMOS and PROCESS Macro package programs. The research hypotheses created in line with the theoretical background were tested with the mediation effect model using Hayes' PROCESS Macro Model 4. Findings from the analysis showed that work alienation and work-family conflict have a mediating role in the effect of remote working on job performance. In addition, in parallel with the established hypotheses, it has been determined that the remote working attitude negatively affects work alienation and work-family conflict. On the other hand, it was observed that work alienation negatively affected work performance, while work-family conflict positively affected work performance. It was concluded that the direct and total effect between remote working attitude and work performance was positive and significant. The results, which are generally parallel to the literature, are discussed within the framework of theoretically based social exchange and job characteristics approaches, drawing attention to the design of remote working applications. Finally, the contributions of the research to practice and literature are mentioned.