2016-2022 yılları arasında düzce üniversitesi adliTıp Anabilim Dalı'na uyuşturucu kullanımı iddiasıile başvuran olguların analizi
Analysis of cases applied to the department of forensic medicine at Düzce University between 2016 and 2022 with the allegation of drug use
  1. Tez No: 921609
  2. Yazar: YUSUF KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA BÜKEN, DR. ÇİSEM İNATCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Kullanımı İddiasıyla Adli Makamlar tarafından Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na gönderilen olguların retrospektif olarak taranması ile yıllar içerisinde maddelerin dağılımı ve olguların demografik özelliklerinin saptanması, konu ile ilgili önerilerde bulunulması, uyuşturucu ile mücadele açısından bölgemizde mevcut durumun saptanması amaçlanmaktadır. Bulgular: Çalışma Kapsamı: 2016-2022 yılları arasında madde kullanma şüphesi ile Adli Tıp Anabilim Dalı'na gönderilen ve belirlenen kriterleri sağlayan 3804 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Yıllara Göre Dağılım: En fazla olgu 2022 yılında (% 21), en az olgu ise 2019 yılında (% 9) gönderilmiştir. Laboratuvar Sonuçları: Laboratuvar sonuçlarına göre olguların % 56,5'inde çoklu madde, % 28,4'ünde tek madde kullanımı, % 15,1'inde ise madde kullanımı olmadığı saptanmıştır. Kullanılan Maddeler: En fazla kullanılan madde türlerinin sırasıyla metamfetamin (% 48,8), esrar (% 44,5) ve ekstazi (% 31,9) olduğu belirlenmiştir. Metamfetamin kullanımının yıllar içinde arttığı, ekstazi kullanımının ise azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to retrospectively examine the cases referred to the Forensic Medicine Department of Düzce University Faculty of Medicine by judicial authorities on suspicion of drug and stimulant use between 2016 and 2022. This examination aims to determine the distribution of substances over the years and the demographic characteristics of the cases, to make recommendations on the subject, and to determine the current situation in our region in terms of combating drugs. Findings: Scope of the Study: The study included 3804 cases referred to the Forensic Medicine Department on suspicion of drug use between 2016 and 2022, which met the determined criteria. Distribution by Years: The highest number of cases was sent in 2022 (21% ), and the lowest in 2019 (9% ). Laboratory Results: According to laboratory results, 56.5% of the cases involved multiple substance use, 28.4% involved single substance use, and 15.1% did not involve substance use. Types of Substances Used: The most commonly used substances were identified as methamphetamine (48.8% ), cannabis (44.5% ), and ecstasy (31.9% ). It was observed that methamphetamine use increased over the years, while ecstasy use decreased.