Mekân tasarımında biyomimikrinin sürdürülebilirlık bağlamında incelenmesi
Examination of biomimicry in the context of sustainability in spatial design
  1. Tez No: 921641
  2. Yazar: İLKNUR ŞENGÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışmada mekan tasarımında biyomimikri prensiplerinin sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini incelenmektedir. Biyomimikri, doğanın milyonlarca yıllık evrimsel süreci boyunca geliştirdiği çözümlerden ilham alarak insan yaşamına yönelik tasarımlar oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda mekan tasarımı için doğadan alınan modellerin, enerji verimliliği, malzeme seçimi, atık yönetimi ve estetik değerler üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışma, biyomimikri prensiplerinin özellikle sürdürülebilirliğin üç temel boyutu olan çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik üzerindeki katkılarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma kapsamında literatür taraması ve vaka analizleri yöntemleri kullanılmıştır. Literatür taraması ile biyomimikriye dair teorik çerçeve oluşturulmuş, ardından başarılı uygulama örnekleri incelenmiştir. Elde edilen bilgiler, doğadan esinlenerek geliştirilen tasarımların, enerji tüketimini azaltma, doğal kaynakların daha etkin kullanımı ve yenilenebilir enerji sistemleriyle entegrasyon gibi çevresel sürdürülebilirlik unsurlarını güçlendirdiğini göstermektedir. Ayrıca biyomimikri prensiplerinin uygulanmasıyla üretim maliyetlerinin düşürülebileceği ve uzun vadede ekonomik avantajların elde edilebileceği belirlenmiştir. Sosyal sürdürülebilirlik açısından ise doğayla uyumlu tasarımların kullanıcılar üzerinde pozitif bir psikolojik etki yarattığı ve yaşam kalitesini artırdığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, biyomimikri prensiplerinin mekan tasarımında sunduğu yenilikçi yaklaşımları ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçları, gelecekte sürdürülebilir konut tasarımlarına yönelik bir rehber niteliği taşımakta ve mimarlık alanında biyomimikri kullanımının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için biyomimikri prensiplerinin tasarım süreçlerine entegrasyonunun kaçınılmaz bir gereklilik olduğu ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has investigated how biomimicry principles would affect the sustainability of design in residential space. Biomimicry is about creating designs for human life by taking inspiration from nature and solutions developed during its millions of years of evolution. In this respect, the effects of models taken from nature in residential space design on energy efficiency, selection of materials, waste management, and aesthetic values were analyzed. This study, in this respect, tries to bring into view the contributions of biomimicry principles, especially in terms of three basic dimensions: environmental, economic, and social sustainability. In this context, a literature review and case study method were used within the scope of the research. In this context, the theoretical framework about biomimicry was set up with a literature review, then successful application examples were examined. The data gathered reveal that nature- inspired designs strengthen the environmental sustainability elements of reducing energy consumption, more efficient use of natural resources, and integration with renewable energy systems. It was also determined that production costs could be reduced and economic advantages could be obtained in the long term by applying biomimicry principles. Analyzed social terms compatibility showed that such design compatible with nature would give the chance to users, due to an increase of their life quality, for psychological effects of a very positive impact. This document witnesses a new input given to residential space design by the biomimetics' principles. These studies, developed using a multidisciplinary approach based on the principles of biomimicry in architectural projects, guide towards future sustainable houses and express how biomimicry can at least have importance within architecture. It is further said that biomimicry principles integrated into design processes form a necessary requirement for reaching set goals of sustainability. Results identified biomimicry not only as a design strategy but also as an essential tool for a sustainable future.