Çeltikte (Oryza sativa L.) organomineral gübrelemenin verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of organomineral fertilization on yield and yield components in rice
- Tez No: 921642
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, koyun yünü gübresi dozlarının çeltikte verim ve verim öğelerine etkilerini belirlemek amacıyla 2022 yılında Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait ısıtmasız yarı polikarbon-plastik araştırma serasında yürütülmüştür. Deneme tesadüf parseller deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada materyal olarak Kocamaninci çeltik çeşidi kullanılmıştır. Koyun yünü gübresi dozları 0, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400 kg/da olarak uygulanmıştır. Yapılan çalışmada bitki boyu 62.13-73.48 cm, kardeşlenme sayısı 1.47-2.45 adet, gövde çapı 2.48-3.39 mm, saksı salkım sayısı 15.00-24.75 adet, salkım uzunluğu 8.49-13.85 cm, salkımda tane sayısı 35.36-90.83 adet, salkım tane ağırlığı 0.75-1.90 g, bin dane ağırlığı 29.39-31.46 g, saksı başına verim 10.67-34.41 g/saksı, bitki başına verim 0.60-2.14 g/bitki, pirinç tane uzunluğu 5.66-5.92 mm, pirinç tane genişliği 2.80-2.95 mm, pirinç randımanı %64.78-%71.15, kırıksız randıman %53.86-%60.78, hasat indeksi %41.57-%53.06 ve SPAD değeri 23.4-38.18 SPAD arasında bulunmuştur. Çalışmada koyun yünü gübresi uygulanmasında incelenen parametreler arasında bitki boyu, kardeşlenme sayısı, gövde çapı, saksı salkım sayısı, salkım uzunluğu, salkımda tane sayısı, salkım tane ağırlığı, bin dane ağırlığı, saksı başına verim, bitki başına verim, pirinç randımanı, kırıksız randıman, hasat indeksi ve SPAD değerinde çok önemli farklılıklara neden olduğu gözlemlenmiştir. Buna göre verim ve verim öğeleri bakımından en iyi sonucun 400 kg/da koyun yünü gübresi uygulamasından elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the unheated semi-polycarbonate-plastic research greenhouse of Ordu University Faculty of Agriculture in 2022 in order to determine the effects of sheep wool fertilizer doses on yield and yield elements in paddy. The trial, coincidence, parcels were established as 4 iterations according to the trial pattern. Kocamanici paddy variety was used as a material in the study. Sheep wool fertilizer doses were applied as 0, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400 kg/da. The values were varied between 62.13-73.48 cm in plant height, 1.47-2.45 pieces in the number of tillering, 2.48-3.39 mm in stem diameter, 15.00-24.75 number of potted clusters, 8.49-13.85 cm in cluster length, 35.36-90.83 pieces in cluster number, 0.75-1.90 g in cluster grain weight, 29.39-31.46 g in thousand-grain weight, 10.67-34.41 g yield per pot, 0.60-2.14 g yield per plant, 5.66-5.92 mm in rice grain length, 2.80-2.95 mm in rice grain width, %64.78-%71.15 in rice yield, %53.86-%60.78 in rice yiled without fracture, %41.57-%53.06 in harvest index and 23.40-38.18 SPAD value. In the study, it was observed that the among parameters examined in the application of sheep wool fertilizer caused very important differences in plant height, number of tillering, stem diameter, number of potted clusters, cluster length, pieces of cluster number, cluster grain weight, thousand-grain weight, yield per pot, yield per plant, rice yield, rice yield without fracture, harvest index and SPAD value. Accordingly, it was observed that the best result in terms of yield and yield elements was obtained from the application of 400 kg/da sheep wool fertilizer.