Pixar animasyonlarında mekansal okumalar
Spatial readings in Pixar animations
  1. Tez No: 921643
  2. Yazar: MEHTAP JABLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ARABULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Sinema ve Mimarlık günümüz dünyasında toplumla iletişimi en kuvvetli iki sanat dalıdır. Mimarlık sunum aşamasında animasyonu anlatım dili olarak kullanırken animasyon sineması da mimarlığı tasarım aşamasında anlatım dili olarak kullanmaktadır. Mimarlık ve animasyon birbirlerinin estetik değerlerini besleyen iki ayrı disiplindir. İki dalın birbiriyle etkileşimi sinema ve mimarlık içerikli ders müfredatları, yazınlar ve araştırmaların sayısının artması ile farklı bir boyuta gelmiştir. Sinema sektörünün teknoloji ile hızlı değişimi animasyon sinemasının gelişimini de sağlamıştır. Animasyon sineması, mekân ve karakter ilişkisini birlikte ön plana çıkaran bir anlamda üç boyutlu çizgi dizidir. Çalışma kapsamında, sinema endüstrisinin animasyon dalında en önemli şirketi olan Pixar'ın yapımcılığındaki filmler incelenecektir. Kurulduğu yıldan günümüze şirket birçok kısa ve uzun metraj film üretmiştir. Tüm filmler listelenecek ve gözlemlenecektir. Mekan tanımları yapılarak özellikleri incelenecektir. Filmlerde gözlemlenen mekanlar tanımlanarak ayrıntılı özellik dökümleri yapılacaktır. Pixar animasyonlarında hangi mekan türlerine ne amaçla yer verilmiştir? Filmlerde mekânsal anlatılar nasıl gelişim göstermiştir? Küresel anlamda mekan türleri, algısı, anlatısı ya da görselleştirmesinde genellemeler yapılabilir mi? Mekanın türleri incelendiği literatüre eklenen güncel türler nelerdir? Mekan anlatısı Pixar Animasyon Filmleri üzerinden yapılır mı? Tüm mekan türlerinin tek bir filmde izlenebileceği Pixar filmi örneği var mıdır? sorularına cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
Cinema and architecture are the two branches of art that have the strongest communication with sociality in today's world. While architecture uses animation as the language of expression in the presentation phase, animation cinema uses architecture as the language of expression in the design phase. The interaction of these two branches has reached a different dimension with the increase in cinema and architecture course curricula, literature, and research. The rapid change of the cinema industry with technology has also provided the development of animation cinema. Animation cinema is a three-dimensional cartoon series that emphasizes the relationship between space and character. Within the scope of the study, the films produced by Pixar, the most imported company in the animation field of the cinema industry, will be examined. Since the company was founded in 1979 the company has produced many short and feature films. All movies will be listed and watched. Space definitions will be made, and their properties will be analyzed. The spaces observed in the films will be defined and detailed feature breakdowns will be made. Which types of spaces are used in Pixar animations and for what purpose? How have spatial narratives developed in films? Can generalizations be made in space types, perception, narrative, or visualization in a global sense? What are the recent types added to the literature that examine space and its categories? Can space narration be analyzed through Pixar Animation Films? Is there an example of a Pixar film where all types of spaces can be observed in a single movie?