Sosyal bilgiler eğitiminde proje tabanlı öğrenme yaklaşımının 5. sınıf öğrencilerinin çevre okuryazarlığına etkisi
The Effect of project-based learning on 5th grade students' environmental literacy in social studies education
- Tez No: 921666
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde Proje Tabanlı Öğrenme (PTÖ) yaklaşımının öğrencilerin çevre okuryazarlıklarına etkisini incelemektedir. Açıklayıcı karma desenle gerçekleştirilen araştırmaya, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında bir devlet ortaokulunda öğrenim gören öğrenciler ve Sosyal Bilgiler öğretmenleri katılmıştır. Araştırmanın deneysel süreci ikisi pilot yedisi asıl uygulama aşama olmak üzere dokuz hafta sürmüştür. Veriler başarı testi, çevre okuryazarlığı ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla toplanmıştır. Deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesi ve sonrasında uygulanan testler sonucunda, deney grubunun çevre okuryazarlığı bilgi boyutunda anlamlı bir artış olduğu, ancak davranış ve tutum boyutlarında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Gruplar içi başarı, davranış ve tutum puanları karşılaştırıldığında, deney grubunda anlamlı farklılık görülmüş, kontrol grubunda ise böyle bir fark tespit edilmemiştir. Nitel analizler ise öğrencilerin ve öğretmenin süreçle ilgili deneyimlerini detaylandırarak nicel bulguları desteklemiştir. Öğrenciler, PTÖ yaklaşımının çevresel konulara olan ilgilerini artırdığını, öğrenmeyi daha anlamlı hale getirdiğini ve iş birliği, problem çözme gibi beceriler geliştirmelerine katkıda bulunduğunu ifade etmiştir. Öğretmen ise PTÖ yaklaşımının öğrencilere aktif öğrenme fırsatları sunduğunu, ancak zaman yönetimi ve rehberlik gibi konularda bazı zorluklar yarattığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the effect of Project-Based Learning (PBL) approach on fifth-grade students' environmental literacy in social studies course. The study, conducted using an explanatory mixed-methods design, involves students and Social Studies teachers from a public middle school during the 2023-2024 academic year. The research spanned nine weeks, including two pilot weeks and seven experimental weeks. Data were collected using achievement tests, an environmental literacy scale, and semi-structured interview forms. Pre-tests and post-tests were administered to both experimental and control groups. The results indicate significant increase in the environmental literacy knowledge dimension for the experimental group, but no significant difference was found in the behavior and attitude dimensions. When comparing intra-group scores for achievement, behavior, and attitude, the experimental group showed significant differences, while no such difference was observed in the control group. Qualitative analyses provided detailed insights into the experiences of both students and the teacher, supporting the quantitative findings. Students reported that the PBL (Project-Based Learning) approach increased their interest in environmental issues, made learning more meaningful, and contributed to the development of skills such as collaboration and problem-solving. The teacher, on the other hand, noted that the PBL approach offered students opportunities for active learning but also presented challenges in areas such as time management and guidance.