Ameliyathane hemşirelerinin perioperatif yeterlilikleri ile birey merkezli hemşirelik yaklaşımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perioperative competencies and person-centered nursing approaches of operating room nurses
- Tez No: 921668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜRÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma ameliyathane hemşirelerinin perioperatif yeterlilikleri ile birey merkezli hemşirelik yaklaşımları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde planlanan araştırmanın evrenini Ekim 2024 – Aralık 2024 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi ve Erzurum Şehir Hastanesinin ameliyathane birimlerinde çalışan hemşireler, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 120 hemşire oluşturdu. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Revize Algılanan Perioperatif Yeterlilik Ölçeği ve Birey Merkezli Perioperatif Hemşirelik Ölçeği kullanılarak toplandı. Bulgular: Araştırmada hemşirelerin %67.5'i kadın, %65.8'i 26-35 yaş aralığında ve %67.5'i lisans mezunudur. Hemşirelerin Revize Algılanan Perioperatif Yeterlilik Ölçeği toplam puan ortalaması 150.83±30.20, Birey Merkezli Perioperatif Hemşirelik Ölçeği toplam puan ortalaması 81.02±13.51 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between the perioperative competencies of operating room nurses and their person-centered nursing approaches. Material and Methods: The descriptive study population comprised nurses working in the operating room units of Atatürk University Research Hospital and Erzurum City Hospital between October 2024 and December 2024. The sample included 120 nurses who agreed to participate in the study. Data were collected using the Introductory Information Form, the Revised Perceived Perioperative Competence Scale, and the Person-Centered Perioperative Nursing Scale. Results: Among the nurses, 67.5% were female, 65.8% were aged 26-35, and 67.5% held a bachelor's degree. The mean total score on the Revised Perceived Perioperative Competence Scale was 150.83±30.20, and the mean total score on the Person-Centered Perioperative Nursing Scale was 81.02±13.51.