2008 küresel krizi sonrası sermaye akımlarının gelişmekte olan ülke portföylerine etkisi – Türkiye örneği
Effect of capital flows after the 2008 global crisis on developing country portfolios – the case of Turkey
  1. Tez No: 921669
  2. Yazar: HÜSEYİN SERVET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dünya genelinde finansal serbestleşme politikaları konusunda yaşanan değişim ülkelerin artan bir şekilde küreselleşmesini; teknoloji alanında sağlanan ilerlemeler, artan liberal uluslararası ticaret uygulamaları ile sermaye piyasalarında yaşanan gelişmeler sermaye birikiminin yeni piyasalara doğru sınırlar arası dolaşımını başlatmıştır. Uluslararası sermayenin dolaşımı başlangıçta gelişmiş ülkeler arasında gerçekleşmiş, sonrasında daha yüksek getirilere sahip olabilmek için gelişmekte olan ülkelere de yayılarak etki alanını genişletmiştir. Bu çalışmada, globalleşme akımları ile serbestleşen sermayenin, Türkiye ekonomisi örneğinde ne kadarlık bir kısmının portföy yatırımı olarak geldiği, yabancı yatırımcının hisse senedi ve/veya borçlanma senetlerinden hangisine yatırım yapmayı tercih ettiği ve kararlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, 2008 yılında yaşanan Kriz nedeniyle, global anlamda gelişmiş ülkeler tarafından piyasalara hızlı ve büyük montanlı bir şekilde verilen fonlarla ortaya çıkan likidite fazlasının daha sonra geri çekilmesinin etkileri Türkiye örneğinde incelenmiştir. 2006-2023 döneminde faiz oranları, borsa, döviz kuru, rezervler ve CDS'e ilişkin çeşitli göstergeler ile modelimizde bağımlı değişkenler olarak alınan yabancı yatırımcıların hisse senetleri ve borçlanma senetleri şeklindeki portföy yatırım tercihleri incelenmiştir. ARDL modeli ve Toda Yamamoto Nedensellik testleri ile bağımlı değişkenlere etki eden faktörler ve ilişkiler analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, model sonuçları beklentilerimiz ve ekonomik teori ile uyumlu sonuçlar vermiştir. Sonuç olarak, organize menkul kıymet piyasalarının varlığı ve işlem hacimlerinde yaşanacak olumlu gelişmeler, yeterli uluslararası rezerv birikimi ve düşük kredi risk primi koşullarını sağlayan bir ekonomik çerçeve ülkeye gelecek yabancı sermayenin tutarını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The change in financial liberalization policies across the world has led to the increasing globalization of countries; advances in technology, increasingly liberal international trade practices, and developments in capital markets have initiated the cross-border circulation of capital accumulation towards new markets. The circulation of international capital initially took place among developed countries, and then spread to developing countries in order to obtain higher returns and expanded its sphere of influence. In this study, it is aimed to examine how much of the capital liberalized by globalization flows comes as portfolio investment in the case of the Turkish economy, which of the equity and/or debt securities foreign investors prefer to invest in, and the factors affecting their decisions. In this context, the effects of the subsequent withdrawal of the excess liquidity generated by the rapid and large-scale injection of funds into the markets by globally developed countries due to the crisis in 2008 are analyzed in the case of Turkey. Various indicators related to interest rates, stock market, exchange rate, reserves and CDS, and portfolio investment preferences of foreign investors in equities and debt securities, which are taken as dependent variables in our model, are analyzed for the period 2006-2023. The ARDL model and Toda Yamamoto Causality tests are used to analyze the factors and relationships affecting the dependent variables. According to the findings of the study, the model results are consistent with our expectations and economic theory. In conclusion, the existence of organized securities markets and positive developments in transaction volumes, adequate international reserve accumulation and an economic framework that provides low credit risk premium conditions will increase the amount of foreign capital coming to the country.