Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğrencilerinin rekreasyonel faaliyetlere eğilimleri ve rekreasyonel faaliyetlere katılımlarına engel olan faktörler
Aydın Adnan Menderes University students' tendencies to recreational activities and factors preventing them from participating in recreational activities
- Tez No: 921670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPAY BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu araştırma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğrencilerinin rekreasyonel faaliyetlere yönelik eğilimlerini ve bu faaliyetlere katılımı engelleyen faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiş ve ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Çalışmanın evrenini 40.012 öğrenci oluştururken, %99 güven aralığında 505 kişilik bir örneklem seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Boş Zaman Engelleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin boş zaman eğilimlerinin; demografik özellikler (yaş, cinsiyet, aile gelir düzeyi, ebeveyn eğitim durumu) ve rekreasyon alanlarının yeterliliği gibi çeşitli faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. En yaygın boş zaman engelleri, birey psikolojisi, zaman eksikliği ve tesis yetersizliği olarak belirlenmiştir. Ayrıca, boş zaman değerlendirme biçimi ve rekreasyon alanlarının kullanım süreleri, engel algılarında önemli farklılıklar oluşturmuştur. Araştırma sonuçları, üniversite yönetimlerinin rekreasyon alanlarını geliştirme ve öğrencilerin boş zamanlarını verimli kullanabilmelerine yönelik stratejiler geliştirmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to examine the recreational activity tendencies of students at Aydın Adnan Menderes University and the factors hindering their participation in these activities. The research was conducted using a quantitative method and employed a correlational survey model. The population consisted of 40,012 students, and a sample of 505 participants was selected with a 99% confidence interval. Personal Information Form and Leisure Constraints Scale were used as data collection tools. The findings reveal that students' recreational activity tendencies are influenced by demographic characteristics (age, gender, family income level, and parental education) and the adequacy of recreational facilities. The most common leisure constraints identified were individual psychology, lack of time, and inadequate facilities. Additionally, the way students evaluate their leisure time and the frequency of using recreational facilities created significant differences in their perception of constraints. The results emphasize the need for university administrations to develop strategies for improving recreational facilities and enabling students to use their leisure time more effectively.