Ege ve Orta karadeniz'de öğrenim gören spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin serbest zaman doyumu ve üniversite yaşamına uyumlarının karşılaştırılması
Comparison of leisure satisfaction and university life adaptation of faculty of sports sciences students in the Aegean and Central Black Sea regions
  1. Tez No: 921678
  2. Yazar: KEZİBAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPAY BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, Ege ve Orta Karadeniz bölgelerinde öğrenim gören Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin serbest zaman doyumu ve üniversite yaşamına uyum düzeylerini incelemek ve karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, katılımcıların demografik özellikleri ile serbest zaman doyum düzeyleri ve üniversite yaşamına uyum düzeyleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Veriler, Serbest Zaman Doyum Ölçeği (SZDÖ) ve Üniversite Yaşamına Uyum Ölçeği (ÜYUÖ) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, katılımcıların cinsiyet, yaş, üniversite, bölüm, sınıf, ebeveyn eğitim durumu ve gelir düzeyine göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, SZDÖ ile ÜYUÖ arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçları, serbest zaman faaliyetlerinin üniversite öğrencilerinin sosyal ve akademik uyum süreçlerini etkilediğini ve bu süreçlerin iyileştirilmesi için stratejik öneriler sunulabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine and compare the leisure time satisfaction and adaptation levels of university life students of the Faculty of Sports Sciences studying in the Aegean and Central Black Sea regions. Within the scope of the research, the relationships between the demographic characteristics of the participants and their levels of leisure satisfaction and adaptation to university life were evaluated. Data were collected using the Leisure Time Satisfaction Scale (SZSS) and the University Life Adaptation Scale (ÜYUÖ). The findings revealed that the participants showed significant differences according to gender, age, university, department, class, parental education level and income level. Additionally, a positive and significant relationship was found between SZDS and UMSS. Research results show that leisure activities affect the social and academic adaptation processes of university students and strategic suggestions can be offered to improve these processes.