İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlik, öz-yeterlik ve iş motivasyonu düzeyleri ve aralarındaki ilişki
The relationship between the professional competences, self-efficacy and work motivation levels of English teachers
- Tez No: 770318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YALIN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlik, öz yeterlik ve iş motivasyonu düzeylerini belirlemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bunun yanı sıra İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlik, öz-yeterlik ve iş motivasyonu düzeylerinin cinsiyet, yaş, görev yaptıkları eğitim kademesi ve okul türü, öğrenim durumu, coğrafi bölge, mezun oldukları fakülte, mesleki kıdem, sportif, sanatsal ve sosyal faaliyetlere katılım durumlarına göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ve özel okullarda görev yapmakta olan 316 (%82,7) kadın öğretmen, 66 (%17,3) erkek öğretmen olmak üzere toplam 382 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, İngilizce Öğretmenlerinin Mesleki Yeterlikleri Ölçeği, Öğretmen Öz-yeterlik Algısı Ölçeği ve İş Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarına online ortamlardan ulaşılmış ve veriler bir çevrimiçi veri toplama aracı kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi sürecinde, bağımsız örneklemler t-testi, varyans analizi (ANOVA), spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlikleri ve öz-yeterlikleri“yüksek”düzeyde iken, iş motivasyonu düzeyleri“orta”düzeydedir. İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlik, öz-yeterlik ve iş motivasyonu düzeylerinin okul türü ve kişisel olarak sportif, sanatsal ve sosyal faaliyetlere katılım durumu değişkenine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmektedir. Özel okulda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlik, öz-yeterlik ve iş motivasyonu düzeylerinin devlet okulunda görev yapan İngilizce öğretmenlerine kıyasla daha yüksek olduğu görülmektedir. Kişisel olarak sportif, sanatsal ve sosyal faaliyetlere katılan İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterliklerinin, öz-yeterliklerinin ve iş motivasyonlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlikleri görev yaptıkları coğrafi bölgeye göre anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Ege, Karadeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlik düzeylerinin Doğu Anadolu Bölgesinde görev yapan öğretmenlere oranla daha yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. Ek olarak, İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlik ve öz yeterlikleri arasında istatistiksel açıdan pozitif yönde,“yüksek”düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlikleri ve öz yeterlikleri ile iş motivasyonu arasında ise pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İngilizce Öğretmenleri, Yeterlik, Mesleki Yeterlik, Öz-yeterlik, İş motivasyonu
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the professional competence, self-efficacy and work motivation levels of English teachers and the relationship between them. In addition, it is aimed to determine whether the professional competence, self-efficacy and work motivation levels of English teachers differ according to gender, age, school level and school, education level, geographical region, faculty they graduated from, professional seniority, participation in sports, artistic and social activities. The research was carried out in survey model. The study group of the research consists of 382 English teachers, 316 (82.7%) female teachers and 66 (17.3%) male teachers working in public and private schools affiliated to the Ministry of National Education in Turkey. The data of the study were obtained with an online data collection tool using the Professional Competence Scale of English Teachers, the Teacher Self-Efficacy Perception Scale and the Job Motivation Scale. In the analysis of the data, independent samples t-test, analysis of variance (ANOVA), and Spearman correlation tests were used. According to the analysis results; while the professional competencies and self-efficacy of English teachers are high, their job motivation levels are moderate. The professional competence and self-efficacy and work motivation levels of English teachers differ statistically significantly according to the school type and personal participation in social and sports activities. It was seen that the levels of professional competence, self-efficacy and work motivation of English teachers working in private schools are higher than English teachers working in public schools. It has been determined that English teachers who personally participate in social and artistic activities have higher professional competence, self-efficacy and work motivation. In addition, the professional competencies of English teachers differ significantly according to the geographical region they work. It has been concluded that the professional proficiency levels of English teachers working in the Aegean, Black Sea and Central Anatolia Regions are higher than the teachers working in the Eastern Anatolia Region. In addition, a statistically positive and highly significant relationship was found between the professional competence and self-efficacy of English teachers. On the other hand, a moderately significant positive correlation was found between the professional competencies and self-efficacy of English teachers and their work motivation. KEYWORDS: English Teachers, Proficiency, Professional Competence, Self-efficacy, Work motivation