Düşük over rezervli infertil kadınlarda serum speksin konsantrasyonlarının prediktif değeri
Predictive value of serum spexin concentrations in infertile women with low ovarian reserve
- Tez No: 921695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BESTEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
AMAÇ: Düşük over rezervi infertilitenin nedenlerinden biridir. Over rezervlerini saptamakta kullanılan yöntemler sınırlıdır. Speksin ise yeni keşfedilen ve nörogonadal aksta ve reprodüktif sistem üzerinde etkileri olduğu düşünülen bir nöropeptiddir. Bu çalışmada günümüzde kullanılan yöntemlere ek olarak serumda Speksin düzeylerinin düşük over rezervi olan infertil hastalarla normal over rezervi olan infertil hastalar arasındaki karşılaştırması yapılmış ve düşük over rezervinde prediktif bir değer olabileceği öngörülmüştür. MATERYAL VE METOD: Mayıs 2024 ile Ekim 2024 arasında kliniğimizde İnfertilite Polikliniği'ne başvuran; 20 ile 40 yaş arasında over rezervi düşük infertil 45 hasta ile kontrol grubu olarak açıklanamayan infertilitesi olan ve over rezervi normal 45 hasta olmak üzere 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalardan bilgilendirilmiş gönüllü olur formuna onam alındı. Hastalardan kan örnekleri alındı ve serumda Speksin düzeyi çalışıldı. BULGULAR: Çalışmamızda DOR (düşük over rezervi) grubunun yaş ortalamasının NOR (normal over rezevi) grubuna göre daha yüksek olduğu görüldü (p=0,0001). DOR grubunun Speksin ortalamaları NOR grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,001). DOR varlığının ayırıcı tanısında FSH, E2, AMH, (anti-müllerian hormon hormon) AFC (antral folikül sayısı) ve Speksin değişkenlerinin önemini belirlemek için ROC Eğrisi altında kalan alan analizi yapıldı. FSH ve E2 için ROC Eğrisi altında kalan alan sınır değer olan 0,700'ün altında kaldı ve anlamsız bulundu. AMH, AFC ve Speksin için sınır değer olan 0,700'ün üstünde ve anlamlı bulundu. Speksin değişkenin kestirim noktası 920 olarak belirlendi. Speksin ≤920 olan bir hastada DOR görülme riski Speksin >920 olan bir hastadan 7 kat yüksek bulundu. Ayrıca yaş ile Speksin değerinin negatif korele olduğu bulundu. SONUÇ: Çalışmamız sonucunda DOR hasta grubunda serum Speksin konsantrasyonları NOR hasta grubundan anlamlı derecede düşük bulundu. Düşük over rezervini belirlemede prediktif olarak kullanılabileceğini öngörmekle beraber kanıt düzeyini güçlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Decreased ovarian reserve is one of the causes of infertility. The methods used to determine ovarian reserves are limited. Speksin is a newly discovered neuropeptide that is thought to have effects on the neurogonadal axis and reproductive system. In this study, Speksin levels in serum were compared between infertile patients with low ovarian reserve and infertile patients with normal ovarian reserve in addition to the currently used methods and it was predicted that it may be a predictive value in low ovarian reserve. MATHERIALS AND METHODS: Between May 2024 and October 2024, 90 patients, including 45 infertile patients with low ovarian reserve and 45 patients with unexplained infertility and normal ovarian reserve as a control group that are between the ages of 20 and 40, who applied to the Infertility Outpatient Clinic in our clinic were included in the study. Informed consent form was obtained from the patients. Blood samples were taken from the patients and Speksin level was measured in serum. RESULTS: In our study, the mean age of the DOR (decreased ovarian reserve) group was higher than the NOR (normal ovarian reserve) group (p=0.0001). The mean Speksin levels of the DOR group were statistically significantly lower than the NOR group (p=0.001). Area under the ROC Curve analysis was performed to determine the importance of FSH, E2, AMH, (antimüllerian hormone) AFC (antral follicle count) and Speksin variables in the differential diagnosis of the presence of DOR. The area under the ROC Curve for FSH and E2 was below the cut-off value of 0.700 and was found to be insignificant. For AMH, AFC and Speksin, it was above the cut-off value of 0.700 and significant. The cut-off point of the Speksin variable was determined as 920. The risk of DOR in a patient with Speksin ≤920 was 7 times higher than in a patient with Speksin>920. It was also found that age was negatively correlated with Speksin value. CONCLUSION: As a result of our study, serum Speksin concentrations were significantly lower in the DOR patient group than in the NOR patient group. Although it can be used as a predictor for low ovarian reserve, more studies are needed to strengthen the level of evidence