Paul Hindemith klarnet konçertosunun form analizi ve icracılık yönünden değerlendirilmesi
Formal analysis and performance evaluation of Paul Hindemith's clarinet concerto
- Tez No: 921700
- Danışmanlar: DOÇ. İLKAY AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Paul Hindemith, 20. yüzyıl müziğinin en önemli temsilcilerinden biridir. Besteci kişiliğinin yanı sıra orkestra şefi, eğitmen, müzik yazarı ve eleştirmeni olarak müzik sanatına hizmet vermiş biridir. Klasik müzik repertuvarında olduğu gibi klarnet repertuvarında da önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmanın konusu, Paul Hindemith Klarnet Konçertosunun Form Analizi ve İcracılık Yönünden Değerlendirilmesidir. Hindemith konçertoyu ünlü caz klarnetçisi Benny Goodman'ın isteği üzerine 1947 yılında bestelemiştir. Klarnet Konçertosu ilk olarak 11 Aralık 1950'de Philedelphia'daki bir öğrenci konserinde Benny Goodman tarafından icra edilmiştir. Neo-klasik tarzda olan eser dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Ziemlich Schnell, İkinci bölüm Ostinato-Schnell, üçüncü bölüm Ruhig ve dördüncü bölüm Heiter'dir. Klarnet konçertosu hem teknik hem de müzikal açıdan klarnet repertuvarına kazandırılan önemli eserler arasındadır. Bu çalışmada, Hindemith'in yaşamı, müzik dili, Konçertonun tarihi, form analizi ve icra yönünden değerlendirilmesi hakkında bilgiler verilmiştir. Dört bölümden oluşan Konçerto, hem form analizi hem de icracılık açısından ayrı başlıklar altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Paul Hindemith is one of the most prominent figures in 20th-century music. In addition to his identity as a composer, he contributed to the art of music as a conductor, educator, music theorist, and critic. He holds a significant place in the clarinet repertoire, just as he does in the classical music repertoire. The subject of this study is the Formal Analysis and Performance Evaluation of Paul Hindemith's Clarinet Concerto. Hindemith composed the concerto in 1947 at the request of the renowned jazz clarinetist Benny Goodman. The Clarinet Concerto was first performed by Benny Goodman on December 11, 1950, during a student concert in Philadelphia. Composed in a neo-classical style, the work consists of four movements. The first movement is Ziemlich Schnell, the second movement is Ostinato-Schnell, the third movement is Ruhig, and the fourth movement is Heiter. The Clarinet Concerto is among the significant works added to the clarinet repertoire due to its technical and musical depth. This study provides information on the life of Hindemith, his musical language, the historical background of the concerto, its formal analysis, and its performance evaluation. The concerto, consisting of four movements, is examined under separate headings in terms of both formal analysis and performance aspects.