Kaşektik kedilerde myostatin ve irisin düzeylerinin incelenmesi
Investigations of myostatin and irisin levels in cats with cachexia
- Tez No: 921733
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ MAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kaşeksi enfeksiyon, kanser, kardiyak hastalıklar, kronik inflamasyon, böbrek hastalıkları gibi durumlarda ortaya çıkan kompleks metabolik bir sendromdur. Kaşekside inflamasyon ve sitokin adı verilen hormonlar hazırlayıcı ve ilerletici rol oynamaktadır. Literatür taramalarında; kaşektik kedilerde myostatin ve irisin düzeylerinin incelenmesi ve karşılaştırılması ile ilgili çalışmalara rastlanılmamıştır. Bu çalışmada, kaşeksi ve inflamasyon arasında önemli ilişki doğrultusunda kaşektik kedilerde myostatin ve irisin adı verilen myokin grubundaki sitokinlerin düzeylerinin belirlenmesi, pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar etkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 9-point system yöntemi kullanılarak sağlıklı ve kaşektik olarak sınıflandırılan kedilerde biyokimyasal parametreler ile beraber myostatin ve irisin düzeyleri incelenmiştir. Çalışmada; farklı yaş, ırk ve cinsiyette, 10 tanesi klinik olarak sağlıklı, 12'si kaşektik, 8'i ileri kaşektik olmak üzere toplamda 30 kediden alınan kan serumları kullanıldı. Alınan kan serumlarından biyokimyasal analiz yapılarak bazı enzimler, akut faz proteinleri ve myokin düzeyleri ölçüldü. Biyokimyasal analizler, veteriner biyokimya cihazı ve floresan immunokromotografi cihazında yapıldı. Myostatin ve irisin düzeylerinin incelenmesinde kedi spesifik ELISA kitleri kullanıldı. Yapılan çalışmada, kaşektik ve ileri kaşektik kedilerin CPK, ALB, GLOB, BUN, Myostatin ve FSAA değerleri kontrol grubu kedilere göre istatiksel olarak önemli bulundu. Bu çalışma sonucunda, kedilerde myostatinin metabolizmasının ve myostatinin etkinliğine karşı geliştirilebilecek tedavi seçeneklerinin araştırılmasının akabinde, kedilerde myostatinin ve antagonizmasının, kaşeksi sendromu için terapötik bir alternatif olabileceği fikrine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cachexia is a complex metabolic syndrome that occurs in conditions such as infection, cancer, cardiac diseases, chronic inflammation and kidney diseases. Inflammation and hormones called cytokines play a preparatory and progressive role in cachexia. In literature searches; No studies have been found regarding the examination and comparison of myostatin and irisin levels in cachectic cats. In line with the important relationship between cachexia and inflammation, this study aimed to determine the levels of myokine group cytokines called myostatin and irisin in cachectic cats and to examine their pro-inflammatory and anti-inflammatory effects. In the study, myostatin and irisin levels, along with biochemical parameters, were examined in cats classified as healthy and cachectic using the 9-point system method. In the study; Blood serums taken from a total of 30 cats of different ages, breeds and genders, 10 of which were clinically healthy, 12 of which were cachectic, and 8 of which were severely cachectic, were used. Biochemical analysis was performed on the blood serum taken and some enzymes, acute phase proteins and myokine levels were measured. Biochemical analyzes were performed on a veterinary biochemistry device and fluorescent immunochromatography device. Cat specific ELISA kits were used to examine myostatin and irisin levels. In the study, CK, ALB, GLOB, BUN, Myostatin and FSAA values of cachectic and severely cachectic cats were found to be statistically significant compared to the control group cats. As a result of this study, after investigating the metabolism of myostatin in cats and treatment options that can be developed against the effectiveness of myostatin, it was concluded that myostatin and its antagonism in cats could be a therapeutic alternative for cachexia syndrome.