Feline infeksiyöz peritonitisli kedilerde böbrek hasarının araştırılması
Investigations of kidney damage in cats with feline infectious peritonitis
- Tez No: 921740
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hazırlanan bu yüksek lisans tezinin amacı Feline İnfeksiyöz Peritonitisli (FİP) kedilerde böbrek hasarı ve fonksiyon kayıblarının araştırılmasıdır. Felin infeksiyöz peritonitis (FİP) kedilerin son derece bulaşıcı ve öldürücü bir Coronavirus enfeksiyonudur. Enfeksiyon kedilerde karın ve göğüs boşluğunda sıvı toplanması ile karakterize yaş form ve çeşitli organlarda granulamatöz veya pyogranulamatöz lezyonlarla karakterize kuru form şeklinde gelişmektedir. Kedilerde beyin, karaciğer, böbrekler ve gözler gibi çeşitli organlarda lezyonlar gelişmekte ve organ hasarları oluşmaktadır. Ancak FİP'li kedilerde organ hasarları ile ilgili çalışmalar daha çok makroskopik ve histopatolojik düzeyde yapılan çalışmalardır. FİP'li kedilerde böbrek biyomarkırları ile böbrek hasarı ve fonksiyon kayıplarının belirlenmesine yönelik çalışmalar son derece yetersizdir. Çalışmada FİP'li kedileri belirlemek için nested-PCR testi kullanıldı. Bu test sonucunda Feline Corona Virus (FCoV) yönünden pozitif 20 FİP'li ve 10 klinik olarak sağlıklı negatif olan kedi çalışma ve kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmada yer alan kediler farklı yaş, cinsiyet ve ırktan oluşturuldu. Bu kedilerden serum (s) ve idrar (i) örnekleri alınarak bu örneklerde biyokimyasal ve böbrek biyomarkır (symmetric dimethylarginine; SDMA, neutrophil gelatinase-associated lipocalin; NGAL, kidney injury molecule 1; KIM-1) analizleri yapıldı. Symmetric dimethylarginine, KIM-1 ve NGAL analizleri için kedi spesifik ELISA kitleri kullanıldı. Çalışmada FİP'li kedilerin sSDMA, sKIM-1 ve iSDMA, iKIM-1 ve iNGAL değerlerinin sağlıklı kedilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar FİP'li kedilerin bir kısmında akut tübüler hasarın ve erken dönem kronik böbrek hasarının geliştiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca FİP'li kedilerde SDMA, KIM-1 ve NGAL'ın böbrek hasarınının erken belirlenmesinde kreatininden daha hassas olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to investigate kidney damage and loss of function in cats with Feline Infectious Peritonitis (FIP). Feline infectious peritonitis (FIP) is a highly contagious and lethal Coronavirus infection of cats. The infection develops in cats as a wet form, characterized by fluid accumulation in the abdominal and chest cavities, and a dry form, characterized by granulomatous or pyogranulomatous lesions in various organs. Cats are known to develop lesions in various organs such as the brain, liver, kidneys and eyes. However, studies on organ damage in cats with FIP are mostly conducted at macroscopic and histopathological levels. Studies on determining renal damage and loss of function using renal biomarkers in cats with FIP are extremely inadequate. In the study, nested-PCR test was used to diagnose cats with FIP. As a result of this test, 20 FIP positive cats and 10 clinically healthy negative cats were used as study and control groups, respectively. The cats were consisted of different ages, genders and breeds. Serum (s) and urine (u) samples were taken from these cats and biochemical and kidney biomarker (symmetric dimethylarginine; SDMA, neutrophil gelatinase-associated lipocalin; NGAL, kidney injury molecule 1; KIM-1) analyzes were performed on these samples. KIM-1 and NGAL analyses. In the study, it was determined that sSDMA, sKIM-1 and uSDMA, uKIM-1 nad uNGAL values of cats with FIP were significantly higher than healthy cats. The results of the study reveal that acute tubular damage and early chronic kidney damage develop in some of the cats with FIP. Additionally, SDMA, KIM-1 and NGAL were found to be more sensitive than creatinine in the early detection of kidney damage in cats with FIP.