Feline infeksiyöz peritonitis'li kedilerde pankreatitisin araştırılması
Investigations of pancreatitis in cats with Feline infectious peritonitis
- Tez No: 958187
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Feline Infeksiyöz Peritonitis'li Kedilerde Böbrek Hasarının Araştırılması Yapılan bu yüksek lisans tez çalışmasında Feline İnfeksiyöz Peritonitis'li (FİP) kedilerde pankreatitisin gelişip gelişmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Felin infeksiyöz peritonitis (FİP) mutasyona uğramış Coronavirusların neden olduğu son derece bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Kesin tanı ve tedavideki güçlükler nedeniyle günümüzde hala en tehlikeli viral kedi enfeksiyonları arasında yer almaktadır. Hastalık kedilerde karın, göğüs gibi organlarda sıvı toplanması yanında çeşitli organlarda granulamatöz/pyogranulamatöz lezyonlarla karakterizedir. Felin infeksiyöz peritonitis kedilerde beyin, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas ve göz gibi organlarda değişik derecelerde hasarlara neden olduğu saptanmıştır. Ancak FİP'li kedilerde yapılan bu çalışmalar ölmüş olan hayvanlarda morfolojik ve histopatolojik düzeydedir. Biyomarkırlar kullanılan organ hasarı, fonksiyon kaybı veya yangıyı belirlemeye yönelik çalışmalar oldukça sınırlı sayıdadır. Mevcut bu çalışmada FİP'li kedileri belirlemek için Nested-PCR testi uygulandı ve Feline Corona Virus (FCoV) pozitif olan 20 FİP'li ve negatif olan 10 klinik olarak sağlıklı kedi çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen kedilerin benzer yaş, ırk ve cinsiyetten oluşmasına dikkat edildi. Çalışmaya dahil edilen her bir kediden serum örnekleri alınarak bu örneklerde böbrek, karaciğer ve pankreasa yönelik biyokimyasal analizler yapıldı. Pankreasa yönelik olarak serum örneklerinde kedi spesifik pankreatik lipaz (fPL, Vcheck fPL 2.0, Vcheck V200, USA) ve tripsin benzeri immunreaktivite proteini (fTLI, MyBioSourge ELISA kiti) analizleri yapıldı. Çalışmada FİP'li kedilerin bir kısmında böbrek yetmezliği ile ilgili klinik bulgular ve ikterus bulguları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Investigations of Pancreatitis in Cats with Feline Infectious Peritonitis This master's thesis aimed to determine whether cats with Feline Infectious Peritonitis (FİP) develop pancreatitis. Feline Infectious Peritonitis (FİP) is a highly contagious and fatal disease caused by mutated Coronaviruses. Due to the difficulties in definitive diagnosis and treatment, it is still among the most dangerous viral feline infections today. The disease is characterized by fluid accumulation in organs such as the abdomen and chest in cats and granulomatous/pyogranulomatous lesions in various organs. Feline Infectious Peritonitis has been found to cause varying degrees of damage in organs such as the brain, lung, liver, kidney, pancreas and eye in cats. However, these studies conducted in cats with FİP are at the morphological and histopathological level in dead animals. Studies using biomarkers to determine organ damage, loss of function or inflammation are quite limited. In this study, nested-PCR test was applied to identify cats with FIP and 20 Feline Corona Virus (FCoV) positive and 10 negative clinically healthy cats were included in the study. It was ensured that the cats included in the study were of similar age, breed and sex. Serum samples were taken from each cat included in the study and biochemical analyses were performed for kidney, liver and pancreas. Cat-specific pancreatic lipase (fPL, Vcheck fPL 2.0, Vcheck V200, USA) and trypsin-like immunoreactivity protein (fTLI, MyBioSourge ELISA kit) analyses were performed on the collected serum samples for pancreas. Clinical signs of renal failure and jaundice were detected in some of the cats with FİP in the study.