Genç yetişkinlerde aile bütünlük duygusunun yaşam doyumu ve yakın ilişkiler üzerindeki etkileri
The effects of family integrity on life satisfication and close relationship in young adults
  1. Tez No: 921743
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN OSMAN BİLGİVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada genç yetişkinlerde aile bütünlük duygusunun yaşam doyumu ve yakın ilişkiler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada nicel araştırmada yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2023-2024 yılı İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde öğrenim gören 18-29 yaş arası 154 erkek 229 kadın katılımcı olmak üzere toplamda 383 genç yetişkin katılmıştır. Katılımlar gönüllük esasına uygun olarak sağlanmıştır. Veri toplama amacıyla katılımcılara demografik özelliklerin belirlenmesi için ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği (ABDÖ-K) Kısa Formu'', ''Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ)'' ve ''Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE-II)'' ölçekleri uygulanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular incelendiğinde genç yetişkinlerde aile bütünlük duygusunun yaşam doyumu ile orta düzeyde ilişkili olduğu ve anlamlı şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda genç yetişkinlerde aile bütünlük duygusu ölçek puanlarının kaygılı ve kaçıngan bağlanma ölçek puanlarını orta düzeyde ve anlamlı olarak negatif yönde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of family integrity on life satisfaction and close relationships in young adults were investigated. The study used the relational screening model, which is one of the methods in quantitative research. A total of 383 young adults, 154 male and 229 female participants, aged 18-29, studying at Sabahattin Zaim University in 2023-2024, participated in the research. Participation was provided on a voluntary basis. For the purpose of data collection, participants were given a“Personal Information Form”,“Family Sense of Integrity Scale (ABDÖ-K) Short Form”,“Life Satisfaction Scale (YDÖ)”and " Close Relationships (YİYE-II) to determine demographic characteristics. scales were applied. When the findings obtained from the research were examined, it was determined that the sense of family integrity in young adults was moderately related to life satisfaction and significantly predicted it. At the same time, it was determined that the sense of family cohesion scale scores in young adults negatively predicted the anxious and avoidant attachment scale scores at a moderate and significant level.