Holştayn ineklerde klinik endometritis olgularında klorokrezol ve borik asit kullanımının tedaviye etkileri
The impact of chlorocresol and boric acid treatment on clinical endometritis cases in holstein cows
- Tez No: 921749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESİH KOCAMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, klinik endometritis tedavisinde intrauterin klorokrezol ve borik asidin etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Araştırmaya, doğum sonrası 45. günde olan, aynı çevre koşullarında tutulan ve aynı rasyonla beslenen, birinci laktasyondaki toplam 55 Holştayn inek dahil edildi. İnekler rastgele üç gruba ayrılmış ve farklı tedavi protokollerine tabi tutulmuştur. Kontrol grubu 15, klorokrezol grubu ve borik asit grupları ise 20'şer inekten oluşturulmuştur. Kontrol grubuna plasebo etkisini değerlendirmek için üç gün arayla üç doz 50 ml %0,9'luk izotonik sodyum klorür intrauterin uygulandı. Diğer gruplara ise 50 ml %1'lik borik asit ve 50 ml %1'lik klorokrezol intrauterin olarak üç gün arayla üç doz uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda hem klorokrezolün hem de borik asidin klinik endometritis tedavisinde terapötik etkilere sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Klorokrezolün iyileşme oranı, gebelik durumu ve akıntı durumları üzerinde borik aside göre daha yüksek başarı sağladığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, klorokrezol ile elde edilen daha yüksek gebelik oranlarının, onu klinik pratikte daha uygun bir seçenek haline getirebileceği düşünülmektedir. Bu bulgular, hayvan sağlığını ve üreme verimliliğini olumlu yönde etkileyebilecek tedavi stratejilerinin geliştirilmesi için değerli öngörüler sağlayabilir. Gelecekte, bu maddelerin farklı dozajları, uygulama yöntemleri ve uzun vadeli etkileri üzerine daha fazla araştırma yapılmasının tedavi etkinliğini optimize etmek için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the efficacy of intrauterine chlorocresol and boric acid in the treatment of clinical endometritis. The study included a total of 55 Holstein cows in their first lactation, on the 45th day postpartum, maintained under the same environmental conditions and fed the same diet. The cows were randomly divided into three groups and subjected to different treatment protocols. The control group consisted of 15 cows, while the chlorocresol and boric acid groups consisted of 20 cows each. To evaluate the placebo effect, the control group received three doses of 50 ml of % 0.9 isotonic sodium chloride intrauterine at three-day intervals. The other groups received three doses of 50 ml of %1 boric acid and 50 ml of %1 chlorocresol intrauterine at three-day intervals. The results of the study concluded that both chlorocresol and boric acid have therapeutic effects in the treatment of clinical endometritis. Chlorocresol was observed to achieve higher success than boric acid in recovery rates, pregnancy status, and discharge conditions. Furthermore, the higher pregnancy rates obtained with chlorocresol suggest that it could be a more suitable option in clinical practice. These findings provide valuable insights for developing treatment strategies that can positively impact animal health and reproductive efficiency. In the future, further research on different dosages, application methods, and long-term effects of these substances is considered beneficial for optimizing treatment efficacy.