Postpartum dönemdeki ineklere intrauterin yolla povidon iyot uygulamalarının postpartum uterus enfeksiyonları ve reprodüktif parametreler üzerine etkileri
The effects of intrauterine povidone iodine application in early postpartum period on uterine infections and fertility parameters
  1. Tez No: 424866
  2. Yazar: ECE KOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Çalışmada, erken postpartum dönemde intrauterin povidon iyot solüsyonu uygulanması ile intrauterin mikroorganizma yükünün ve spontan şekillenen postpartum involusyon süreci aksaklıklarının azaltılması, böylece involusyon sürecinin hızlandırılması, fertilite parametrelerinin fizyolojik ve ekonomik sınırlar içinde tutulması amaçlandı. Materyal ve Metot: Klinik açıdan sağlıklı 69 Holştayn-Frizyan sığır rastgele iki gruba ayrıldı. Uygulama grubuna (UG, n=34) postpartum 24 saat içinde %2 dilüsyonda 100 ml povidon iyot, kontrol grubuna (KG, n=35) 100 ml %0,9 NaCl solüsyonu intrauterin yolla uygulandı. Uygulama sonrasında plasenta atılma zamanı ve retensiyo sekundinarum olguları not edildi. Rektal ısı 8 gün boyunca ölçüldü. İki grupta da vajinal, rektal ve ultrasonografik jinekolojik muayeneler beşer gün aralıklarla postpartum 40. güne kadar yapıldı. Vajinal akıntı karakteri ve kokusu vajinal yolla; kornu, serviks ve folikül çapları rektal ultrasonografi ile belirlendi. Ayrıca ovaryum aktivitesi değerlendirildi. Mikrobiyolojik numuneler postpartum 15. gün ve ilk östrüs olmak üzere iki kez alındı. İnvolusyon sürecinde belirlenen uterus enfeksiyonları kaydedildi. Gruplarda ilk tohumlamada gebelik oranı (İTGO), ikinci tohumlamada gebelik oranı (İKTGO), üçüncü tohumlamada gebelik oranı (ÜTGO), toplam gebelik oranı (TGO) ve tohumlama indeksi (Tİ) postpartum 80, 150 ve 400. güne kadar hesaplandı. Bulgular: Rektal ısı, vajinal akıntının karakter ve kokusu, kornu uteri ve serviks kalınlığı ile ovaryumlardaki folikül çapları, uterus mikrobiyal yükü, plasenta atılma zamanı ve retensiyo sekundinarum oranı, uterus involusyon süresi ya da postpartum uterus enfeksiyonları oranı, İTGO, İKTGO, ÜTGO, TGO, Tİ değerleri UG ve KG arasında istatiksik fark önemli bulunmadı. Sonuç: Erken postpartum dönemde intrauterin povidon iyot kullanılmasının reprodüktif performans üzerine koruyucu ya da destekleyici bir etkisi olmadığı sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, reduction of intrauterine bacterial load and spontaneously occurring postpartum involution problems, enhancing involution process, retaining fertility parameters on physiological and economical limits are aimed by intrauterine povidone iodine solution in early postpartum. Material and Method: Sixty-nine clinically normal Holstein-Friesian cattle divided in to two groups randomly. Study group (SG, n=34) was administered 100 ml povidone-iodine in 2% dilution while Control group (CG, n=35) was administered 100 ml 0.9% NaCl solution intrauterine within 24 hours postpartum. After intrauterine administrations placental expulsion and placental retention noted down. Rectal temperature measured for 8 days. Both groups examined gynaecologically five day intervals up to postpartum 40th days as vaginal, rectal and ultrasound examination. Vaginal discharge character and odour examined vaginally; cornu, cervix and follicular diameter measured by ultrasound. Also ovarian activity was noted. Microbiological samples were taken twice, on 15th days postpartum and on the first oestrus. Involution period, postpartum uterine infections were noted. First insemination pregnancy rate (FIPR), second insemination pregnancy rate (SIPR), third insemination pregnancy rate (TIPR), total pregnancy rate (TPR) and insemination index (II) were evaluated up to 80, 150 and 400 days postpartum in groups. Results: There were no statistically difference in rectal temperature, the vaginal discharge character or odour, the cornu, cervix and the ovarian follicles diameter, the microbial load of uterus, in placental expulsion or retention rate, the time of uterine involution or postpartum uterine infections, on FIPR, SIRP, TIRP, TPR, II between SG and CG. Conclusion: In conclusion, the use of intrauterine povidone iodine on early postpartum period has no preventive or supportive effect on reproductive performance.