1990-1992 ve 1996 yıllarında Türk basınında Alman imajı: Karşılaştırmalı bir içerik analizi
The Images of Germany in Turkish press in 1990-1992 and 1996 by content analysis
- Tez No: 92175
 - Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKÇE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 249
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU 1990-1992 VE 1996 YILLARINDA TÜRK BASININDA ALMAN İMAJI: KARŞILAŞTIRMALI BİR İÇERİK ANALİZİ Aynur Örnek Basım ve Yayımcılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1998 Danışman: Prof.Dr. Orhan Gökçe Kitle iletişim araçlarının kamuoyu üzerindeki ve kamuoyu oluşturmadaki etkileri bu araçların ortaya çıktığı günlerden, günümüze dek iletişim alanındaki araştırmalara konu olmaktadır. Kitle iletişim araçlarının herhangi bir konu veya olay üzerine oluşturduğu imajlar, bireylerin ve kitlelerin zihinlerinde oluşan imajlara da yardımcı/etkili olmaktadır. Kitle iletişim araçlarının bu özelliği dolayısıyla bir ülke basınının bir diğer ülke/yabancı ülke hakkında yayın yoluyla oluşturduğu haber gündemi, sözü edilen ilk ülkedeki kamuoyunun ve kamuoyu gündeminin oluşturmasında etkili olmaktadır. Dolayısıyla bir ülke basınında yer alan haberler incelenerek, o ülke ve haberlerin yayınlandığı ülke arasındaki ilişkilerin boyutunu anlamak ve kavramak mümkün olabilmektedir. Bu anlayıştan hareketle“1990-1992 ve 1996 Yıllarında Türk Basınında Alman İmajı: Karşılaştırmalı İçerik Analizi”adlı bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bilindiği gibi kitle iletişim araçlarının etkileri konusundaki yaklaşımlardan birisi“gündem belirleme”modelidir. Bu yaklaşım kısaca şöyle ifade edilebilir: Kitle iletişim araçları bazı haber konularını seçip, gündemlerinde bu konulara yer verirken izleyicilerin bu konuları ne derecede önemseyeceklerini de (önemsemeleri gerektiğini mde) belirlemiş olurlar. Bir başka deyişle, kitle iletişim araçlarının konulara verdiği önem ile, aynı konulara kamunun verdiği önem arasında nedensel bir ilişki olduğu varsayılabilir. Sonuç olarak kitle iletişim araçlarının dünyada gelişen tüm olayları iletmeleri zaman ve kapasite açısından mümkün olmadığı için belli olaylar eşik bekçisi konumunda çalışan bireyler tarafından seçilerek gündeme getirilmekte bu seçim sırasında da bazı haber değerleri (konulaştırma, çatışma vb.) etkili olmaktadır. Bireyler ve/veya kamu da gündemdeki konuların neler olduğunu ve hangi önem sırasında düzenlendiklerini kitle iletişim araçlarıdan öğrenmektedir. Kitle iletişim araçlarının etkileri konusundaki diğer bir yaklaşım işe“suskunluk sarmalı”modelidir. Sözü edilen modele göre, bireylerin doğasında toplumsal yalnızlık korkusu vardır. Düşüncelerinin azınlıkta kaldığını algılayan/hisseden bireyler toplumun çoğunluğu tarafından dışlanmamak için davranışlarını açıkça dışavunnaktan çekinmektedirler. Düşünceler ortaya konulurken genellikle çoğunluğun görüşü oybirliği ile kabul edilmektedir. Tüm bunlara rağmen suskunluk sarmalı yaklaşımında bireyin algısı tek güç değildir. Kitle iletişim araçları da bu gücün diğer parçasını oluşturmakta, günün baskın görüşününne olduğu sık sık bu araçlarla gündeme getirilmektedir. Sonuç olarak kitle iletişim araçları tarafından çevreye iletilen düşünceler ne denli kuvvetli/yoğun ise bireysel görüşler o denli sessiz kalmakta dolayısıyla iletişim araçlarını etkisi daha da baskın olmaktadır. Bu bilgiler ışığında Türk basınında farklı kuruluşlara ait dört gazete (Milliyet, Sabah, Türkiye ve Zaman) içerik analizi yöntemiyle araştırılmıştır. İki ülke arasındaki sorunlu ve sorunsuz dönemler gözönünde tutularak yapılan bu araştırmada gazetelerin Almanya ile ilgili olarak hangi haberlere nasıl yer verdikleri ve gündeme getirdikleri dolayısıyla nasıl bir imaj oluşturdukları tespit edilmeye çalışılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of mass media on public opinion and on public have become a subject of research in the area of communication since the mass media came into being to up to today. The images about subjects and events which are constituted by mass media assist/effective on the images which take shape in our minds. So the news agenda which constituted by the mass media of a country, influence the agenda of public opinion in the country. By this way when we research the news which exits on the press of a country, about other definite country, it is possible to understand the dimensions of relations between this country and the other one. In conclusion we researched“The Images of Germany in Turkish Press in 1990-1992 and 1996 by Content Analysis.”One of the approaches about the effects of mass media is the model of agenda- setting. We can define this approach as“when mass media selects subjects of news and put them on their agenda they also determine what audience find important.”In other words it is possible suppose that there is a causal relation between the importance which is considered by mass media and the importance which is considered by the public or the audience. Mass media have not enough time and capacity to state all events and subjects which occur in the world, so the special events are selected to bring into agenda, in this selection the people working for mass media instutions act as gate keepers and select the news/events according to subject; conflicts and etc. Audience learns which issues will take in the agenda and their importance by means of mass media. Another approach about the effects of mass media is“spiral of silence”. According to this approach people have a fear of social isolation in their nature. So the individual who percepts that his/her thoughts are different than the thoughts of massesand take place in between the thoughts of minority, he/she tries to hide his/her attitudes as a result of isolation. Also the mass media is another force and superior/surpossing ideas also take place on the news agenda of the mass media. When the thoughts are published in media, they become stronger and the thoughts of the individual become weaker consequently the effects of mass increases and become stronger. On the enlightment of these knowledges four newspapers (Milliyet, Sabah, Türkiye and Zaman) from Türkiye which belong to different press institutions were selected and studied by using the method of content analysis. Both the peaceful! and problem periods between two countries-Türkiye and Germany- were taken into consideration in this research. It was researched that how the news were taken place in different periods about Germany and it was tried to determine the image of Germany which was constituted by Turkish press in the periods that were mentioned above. VI