Film biçeminde mizansen çözümlemeleri: Göstergebilimsel bir çözümleme
Mise-en-scane analysis in the film style: A semiotic analysis
  1. Tez No: 92174
  2. Yazar: UFUK KÜÇÜKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ FİLMİN BİÇEMİNDE MİZANSEN GÖSTERGELERİ: GÖSTERGEBİLİMSEL BİR ÇÖZÜMLEME Ufuk KÜÇÜKCAN İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof.Dr. Naci GÜÇHAN Her bir sanat biçimi ve her bir araç, izleyiciye kendi dünyalarının özel olduğunu hissetmelerine izin veren bir oyunun temel kurallarına sahiptir. Sinema için, oyunun kuralları üç seviyededir: hikaye seviyesi; hikayenin sunulduğu görsel seviye; ve izleyicide belirli duyarlılıkların yaratıldığı ve zihninde belli kod açılımlarının olduğu anlamlandırma seviyesi. Bu üç seviyede gerçekleşen film anlatısı bir sisteme sahiptir. Bu sistem de film öyküsünü kapsayan dramatik anlatı elemanlarının birleşimi vardır. Bu birleşimler yönetmenin biçemiyle düzenlenerek görsel bir anlatı haline gelir. Bu çalışma bu görsel anlatının göstergebilimsel olarak çözümlenmesine yönelik bir çalışmadır. Çözümleme, anlatının perdeye nasıl konduğu sorusunu yanıtlamaya çalışır. Bu nedenle de, filmin mizanseninin temel üç göstergesi olan sinematografi, yapım tasarımı ve oyunculuk göstergelerinin hangi sistemler içerisinde kullanıldığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Every art form and every medium works with the basic rules of a game which lets the audience fell that his or her own world is special. For motion pictures the rules of the game has three levels: story level, the level of visual presentation and the level of conceptualizing in which certain encoding processes take place and some sensitivies are created. A Film narration which exists in all these levels has a system. A combination of dramatic narration elements can be found in this system which embodies the film story. A visual narration will be formed when these combinations are organized by the style of the director. The aim of this paper is to analyze this visual narration through semiology. This research will try to figure out how this narration is reflected to the screen. Therefore, the systems in which the three elements of film mise-en-scene (cinematography, production design and acting) are used will be explored.