Hizmet işletmelerinde rekabet stratejilerinin incelenmesi
The Competition strategy to study in service management
- Tez No: 92176
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
11 YÜKSEKLÎSANS TEZ ÖZETÎ HİZMET İŞLETMELERİNDE REKABET STRATEJİLERİNİN İNCELENMESİ Reyhan ADA İşletmecilik Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekim, 1998 Danışman: Prof. Dr. Necdet TİMUR 21. yy.'la gireceğimiz şu günlerde değişim artık küçüksenemeyecek bir gerçektir. Değişimin olduğu yerde ise rekabet başlayacaktır. Böyle bir rekabet ortamında pazarlama felsefesinin de değişmesi gerekmektedir. Bunun için rekabet kavramının iyi anlaşılması ve rekabet stratejilerinin ortaya konması; son aşama olarak da sistemli bir biçimde geliştirilmesi gerekmektedir. Hizmetler birbirinden ayrı olarak ifade edilen ve esas itibariyle elle tutulamayan, istek/ihtiyaç tatminini gerçekleştirmeyi sağlayan ve mutlaka bir ürünün satışına veya bir diğer hizmete bağlı olmayan faaliyetlerdir. Buna göre hizmet bir seri fonksiyon olarak değil bir süreç olarak düşünülmelidir ve örgüt buna göre düzenlenmelidir. Hizmetler alıcısına yer, şekil ve zaman faydası sağlayan ekonomik faaliyetlerdir. Hizmet sektörü bankacılık, sigortacılık, iş ve işçi bulma, nakliye, eğitim, sağlık, bilgi, iletişim hizmetleri gibi çok ve çeşitli geniş alanı kaplar. ' Hizmet sektöründe amaçlanan, hizmetlerin sunuluşu ile bir değişim meydana getirmek ve alıcının hizmetten faydalanmasını sağlamaktır. Hizmetler özel ya da kamu hizmetleri olarak gruplanabilir. Bu çalışmada hizmet işletmelerinde rekabet stratejileri ve uygulanması işlenecektir. Amaç ise hizmet işletmelerinde gerçeklesen ve gerçekleşebilecek vizyonu gözlemleyebilmektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT At the begining of the 21 st. centry, change is not an unimportant fact anymore. The competition will start where the change takes place. In such a competition setting, the philosophy of marketing must also change. In order to achieve this, the concept of competition must be understood clarly, competition strategies must be detected and finally they must be improved systematically. Services are facilities which are defined seperate from each other and in principle they provide realization of need satisfaction which is abstract And they are also facilities that are not related to selling of a product or another service. There for, service must be seen as a process not a set of function. And, the organization must be put in order according to it Services are economical facilities which provide place, form, and time to its customer. The service sector includes various fields such as banking, insurance, employment transporting, education, health, information and commucinition services. The aim in service sector is to bring about a change by the presentation of services and make the customer have benefit from the service. Services can be grouped as private or public services. In this study, competition strategies and applicationsin service enterprises will be stated. The aim is to be able to observe the vision that appear or can appear in service enterprises.