CTLA-4 geni polimorfizmi ve serumda çözünebilir CTLA-4 seviyesi ile kronik hepatit C virüsü (HCV) enfeksiyonu arasındaki ilişki
Association of CTLA-4 gene polymorphism and serum level of soluble CTLA-4 with chronic hepatitis C virus (HCV) infection
- Tez No: 921777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya çapında yaklaşık 130-170 milyon kişinin hepatit C virüsü (HCV) ile enfekte olduğu ve her yıl 350.000'den fazla kişinin HCV ile ilişkili karaciğer hastalıklarından öldüğü belirtilmektedir. Aynı coğrafi bölgelerde bile, farklı bireylerin HCV enfeksiyonu geliştirme konusunda büyük farklılıklar göstermesi, HCV açısından bireysel genetik faktörlerin rolüne işaret etmektedir. Sitotoksik T-lenfosit-ilişkili protein 4 (CTLA-4), T hücresi bağışıklık yanıtlarının negatif düzenlenmesinde kilit rol oynayan, çoğunlukla T hücrelerinin aktivasyonu ve düzenlenmesinden sorumlu hücrelerin yüzeyinde bulunan bir proteindir. Bu proteini kodlayan gendeki tek nükleotid polimorfizminin (SNP) CTLA-4 aktivitesini ve dolayısıyla HCV'ye karşı immün yanıtı etkiliyor olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada CTLA-4 genindeki CTLA-4+49A/G tek nükleotid gen polimorfizmleri (SNP) ve çözünebilir CTLA-4 (sCTLA-4) seviyesi ile HCV enfeksiyonu ve HCV viral yükü arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Haziran 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Bağdat Sindirim Sistemi ve Karaciğer Eğitim Hastanesine başvurmuş olan ve doğrulanmış HCV enfeksiyonu bulunan toplam 120 hasta ile hastalarla yaş ve cinsiyet açısından eşleşen, HCV enfeksiyonu bulunmayan ve sağlıklı 60 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Demografik veriler doğrudan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Tüm katılımcılardan beş mililitre venöz kan alınmıştır. Karaciğer enzimleri spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. sCTLA-4 serum seviyesinin tespiti için ticari ELISA kiti kullanılmıştır. Bireylerin genomik DNA'sı tam kandan ekstrakte edilmiş, CTLA-4+49A/G SNP'ye karşılık gelen gen fragmanı dört primerli T-ARMS-PCR yöntemi kullanılarak çoğaltılmış ve genotiplendirmede yapılmıştır. HCV enfeksiyonu olan hastalarda serum sCTLA-4 seviyesinin belirgin şekilde arttığı, aynı zamanda ALT ve HCV viral yükü ile pozitif korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir. CTLA-4+49A/G gen polimorfizminin AA genotipi ve A aleli HCV enfeksiyonu için bir risk faktörü olarak kabul edilebilmiştir. Bu polimorfizmin AA genotipi, CTLA-4 proteininin aktivitesi ve buna eşlik eden T-hücre inhibisyonu üzerinden HCV viral yük yansımasında göreceli bir artışla da ilişkilendirilmiştir
Özet (Çeviri)
The World Health Organisation reports that approximately 130-170 million people worldwide are infected with hepatitis C virus (HCV) and more than 350,000 people die each year from HCV-related liver diseases. Even in the same geographical regions, different individuals vary greatly in developing HCV infection, pointing to the role of individual genetic factors in HCV. Cytotoxic T-lymphocyte-associated protein 4 (CTLA-4) is a protein that plays a key role in the negative regulation of T cell immune responses and is found mostly on the surface of cells responsible for the activation and regulation of T cells. It is thought that a single nucleotide polymorphism (SNP) in the gene encoding this protein may affect CTLA-4 activity and thus immune response to HCV. In this study, we aimed to investigate the relationship between CTLA-4+49A/G single nucleotide gene polymorphisms (SNPs) in the CTLA-4 gene and soluble CTLA-4 (sCTLA-4) levels with HCV infection and HCV viral load. A total of 120 patients with confirmed HCV infection who were admitted to Baghdad Digestive System and Liver Teaching Hospital between June 2023 and June 2024 and 60 age- and sex-matched healthy individuals without HCV infection were included in the study as control group. Demographic data were collected through direct interviews. Five millilitres of venous blood was collected from all participants. Liver enzymes were measured spectrophotometrically. A commercial ELISA kit was used to determine the serum level of sCTLA-4. Genomic DNA of the individuals was extracted from whole blood, the gene fragment corresponding to the CTLA-4+49A/G SNP was amplified using the T-ARMS-PCR method with four primers and genotyping was performed. It was found that serum sCTLA-4 levels were significantly increased in patients with HCV infection and positively correlated with ALT and HCV viral load. The AA genotype and A allele of CTLA-4+49A/G gene polymorphism could be accepted as a risk factor for HCV infection. The AA genotype of this polymorphism was also associated with a relative increase in HCV viral load reflection through the activity of CTLA-4 protein and concomitant T-cell inhibition