Canlımerkezciliğe holistik perspektiften eleştiri
Critique of biocentrism from a holistic perspective
  1. Tez No: 921780
  2. Yazar: BEYZA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Geçmişten günümüze olması gerekene dair felsefi düşünce geliştiren etik disiplini, konu nesnesini oldukça genişletmiş, doğada canlı ve cansız tüm varlıkları da kendi alanına dahil etmiştir. Etik alana insan olmayan varlıkların dahil edilmesi konusunda en büyük tartışma insanmerkezci (antroposentrik) etik yaklaşım ve canlımerkezci (biosentrik) etik yaklaşım arasındadır. İnsanmerkezci etik yaklaşımın temel çıkış noktası insanın doğa ile ilişkisinde kendisini doğanın efendisi olarak konumlandırması durumudur. İnsanmerkezci yaklaşım, doğru ve ahlaki olanın insanın ihtiyaç ve gereksinimlerine hizmet etme durumuna göre belirlendiği fikrini destekler. Öte yandan canlımerkezci etik anlayış ise tüm canlıların içsel bir değere sahip olduğunu savunur ve tüm canlıları ahlak alanına dahil eder. Bu bütünlüğü içsel değer bağlamında kuran canlımerkezci yaklaşım temel tutumu itibariyle pratikte yetersiz kalmaktadır. Doğada bulunan canlı ve cansızların ekosistemdeki bütünlüğünü sağlamak adına holistik bakış açısı pratik alanda daha sürdürülebilirdir. Holistik bakış açısı, etik ve çevresel problemlerin çözümünde bireyler yerine sistemlerin ve bütünün öncelenmesi gerektiğini iddia eder. Bu yaklaşım, çevresel değerlerin bir bütün olarak korunmasını vurgular. Utilitarianizm fikri çoğunluğun mutluluğunu göz önünde bulundurduğundan bütünün yararı bağlamında holistik bakış açısı ile uzlaşım gösterir. Bu çerçeve bağlamında, bu tez çalışmasında desteklenen düşünce doğada bulunan tüm canlı ve cansızların ekosistemdeki yerleri ve ahlaki değerleri üzerinden temellendirilecektir. Bunun yanı sıra, Canlımerkezci etik anlayışın da doğada bulunan cansız varlıkları ahlak alanına dahil etmemesi bakımından yetersiz kaldığı iddia edilmektedir. Bu iddia karşısında, etik alanı genişletebilmeyi ve ahlaki nesneleri daha bütüncül bir şekilde ele alabilmeyi öneren çevremerkezci etik yaklaşım, canlı ve cansız tüm varlıkları ahlaki anlamda eşit bir değer çizgisine yerleştirir. Holistik bakış açısı ile ekosistemin doğal dengesini bozmadan ihtiyaçları giderme fikrinin ön plana çıkarılması hedeflenmektedir. Bu tezdeki tartışma genel olarak ılımlı bir çevremerkezci yaklaşıma yakınlaşacaktır. Bu bağlamda, bu tezde doğada bulunan tüm varlıkların etkileşim içerisinde varlıklarını sürdürmesi gerektiği fikri savunulmuştur. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında, ekosistemin devamlılığı ve etkileşimlerin sürdürülebilirliği holistik bir utilitarianizm fikri ile temellendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethics, which has developed philosophical ideas about what ought to be from past to present, has expanded its subject matter considerably and included all living and non-living beings in its scope. The biggest debate on the inclusion of non-human beings in the ethical realm is between anthropocentric ethics and biocentric ethics. The idea aimed to be achieved with anthropocentric ethics is that humans position themselves as the masters of nature. The anthropocentric approach supports the idea that what is right and moral is determined by how it serves human needs and requirements. On the contrary, the anthropocentric understanding of ethics argues that all living beings have intrinsic value and includes all living beings in the sphere of morality. The biocentric approach, which establishes this integrity in the context of intrinsic value, is insufficient in practice in terms of its core concept. In terms of ensuring the integrity of living and non-living things in the ecosystem, the holistic perspective is more sustainable in practice. The holistic perspective claims that systems and the whole should be prioritized instead of individuals in solving ethical and environmental issues. This approach emphasizes the protection of environmental values as a whole. Since the idea of utilitarianism considers the happiness of the majority, it is in consensus with the holistic perspective in the context of the benefit of the whole. In the context of this framework, the idea supported in this thesis will be grounded on the place and moral values of all living and non-living things in the ecosystem. In addition, it is also claimed that the biocentric ethical approach is incomplete in the sense that it does not include non-living beings in the field of morality. Given this statement, all living and non-living things are positioned on equal ground in terms of moral value by the environmentalist ethical approach, which aims to broaden the realm of ethics and take a more holistic view of moral objects. Thepurposel of a holistic perspective is to emphasize the idea of satisfying needs without disrupting the ecosystem's natural equilibrium. The discussion in this thesis is generally converged towards a moderate ecocentric approach. In this context, it defends the idea that all beings in nature must continue to exist in interaction. Consequently, this thesis is attempted to establish the concept of holistic utilitarianism in the continuity of the ecosystem and the sustainability of the interactions.