Üç boyutlu bilgisayar animasyonu tekniği ile antik mezarların görselleştirilmesi (film uygulaması)
The Visualization of tombstones by 3D computer animation technique
  1. Tez No: 92181
  2. Yazar: AHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. HİKMET SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÜÇ BOYUTLU BİLGİSAYAR ANİMASYONU TEKNİĞİ İLE ANTİK MEZARLARIN GÖRSELLEŞTİRİLMESİ (FİLM UYGULAMASI) AHMET ÖZER Animasyon Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kasım 1999 Danışman : Doç. Hikmet SOFUOĞLU Bu çalışmada üç boyutlu bilgisayar animasyonunun belgesel hazırlamada nasıl kullanıldığı incelenmeye çalışılmıştır. Bilgisayarın insan hayatının bir parçası haline geldiği çağımızda animasyon TV sektöründe oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Animasyon reklamlarda, bilim-kurgu filmlerinde, program jeneriklerinde vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Bu sanat dalının anlatım aracı olarak kullanıldığı alanlarda önemli olan iletinin hedef kitleye en kısa yoldan en anlaşılır şekilde aktarılmasıdır. Bu düşünceden yola çıkarak bir belgesel filmde üç boyutlu bilgisayar animasyonunun kullanılması ile anlatımın sade ve algılama sürecini ne derece kolaylaştırıcı bir unsur olduğunu aktarmak açısından uygulama olarak antik bir mezar konu olarak seçilmiştir, özellikle bu yapının %80 gibi bir kısmının yok olr.,uş olması bu yapının seçilmesindeki etkenlerden biridir. Yapının eksik olan kısımiarı animasyon tekniği kullanılarak üç boyutlu olarak yeniden yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, we have studied how the three dimensional computer animation can be used to prepare documentaries. In today's world where computers become a vital part of our life, animation is mostly used in the TV broadcasting sector. Animation is now an inevitable tool in TV ads, science-fiction movies and program generics. In fields where animation is used to give a message, the most important thing is to make it understandable and concise. Considering the ideas mentioned above, we have chosen a tombstone to prove that animation increases one's perception and understanding of the subject. In particular, one of the reasons why we have selected a tombstone is that nearly %80 of the tombstone was ruined. The ruined part the tombstone has been created three dimensionally using 3D computer animation technique.