Türkiye'de kamu ve özel bankaların etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparing efficiency of private and public bank in Turkey
  1. Tez No: 92180
  2. Yazar: TENASÜP ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE KAMU VE ÖZEL BANKALARIN ETKİNLİ KLENİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Tenasüp Onat İktisat (İktisat Politikası) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1998 Bankacılık sektörü finans piyasasının en önemli kurumsal yapısını oluşturmaktadır. Bu özel konumu ile bankalar, ülke tasarruflarını krediye dönüştürme ve para yaratma mekanizmalarına sahip olmaları nedeniyle makro ekonomik hedeflere ulaşmada önemli görevler üstlenmişlerdir. Türkiye'de hatta dünyada dikkati çeken en önemli olgulardan biri, makro ekonomik gelişmede finans piyasalarının etkinliğinin son derece önemli olduğudur. Güçlü bir ekonomik sistemin ön koşulu, güçlü bir bankacılık sistemidir. Güçlü bir bankacılık sistemi oluşturulması için banka kaynaklarının etkin kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada, Türk bankacılık sisteminde yer alan kamu ve özel bankaların 1988-1997 yılları arasındaki mali performansları göz önüne alınarak, etkinlik seviyeleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu analizler sonucunda ortaya çıkan temel bulgu, incelenen dönemde Türk bankacılık sisteminde özel bankaların kamu bankalarından daha etkin olduğudur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Banking sector is the most important institutional aspect of financial markets. With this special case, the banks take on some important functions for reaching macro economic targets since they have mechanisms in creating of money and transforming savings to credits. It is most distinguished fact that financial markets have an extremely important role in economic development process in a global manner and in the special case for Turkish economy. The first condition for a powerful economic system is a strong banking sector in the financial system. To establish such a banking system it is necessary to use banking sector's sources in an efficient way. In this study, comperative efficiencies of private and goverment banks in Turkish banking system are analyzed for the period 1988-1997 considering their financial performance. The main conclusion reached is that private banks operate more efficient than those of goverment in Turkish banking system under the period investigated.