Türk üniversiteleri için Türk dili dersi program modeli
Turkish language course program model for Turkish universities
- Tez No: 92182
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK ÜNİVERSİTELERİ İÇİN TÜRK DİLİ DERSİ PROGRAM MODELİ Zakine Çelik Öztiirk Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Dr. Şefik Yaşar Bu araştırmanın amacı üniversitelerdeki Türk Dili dersi öğretim elemanları ile Türk Dili dersi okuyan üniversite öğrencilerinin görüşlerine dayalı olarak Türk üniversitelerinde uygulanabilecek bir Türk Dili dersi program modeli geliştirmektir. Bu görüş ve beklentiler doğrultusunda Türk Dili dersi programının ilkeleri, amaçlan, içeriği, öğretim süreçleri ve öğrenci başarısını değerlendirme biçimi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Anadolu, Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Dumlupınar, Erciyes, Fırat, Gazi, Hacettepe, İnönü, Kırıkkale, Kocaeli, Kocatepe, Niğde, 19 Mayıs, Osman Gazi, Selçuk, Süleyman Demirel, Uludağ üniversitelerinde 1997 - 1998 öğretim yılında YÖK zorunlu Türk Dili dersi okutmakla görevli 94 öğretim elemanı ve Anadolu, Boğaziçi, Hacettepe, Selçuk, Uludağ üniversitelerinin eğitim fakültelerinin İngilizce bölümlerine dil (D), edebiyat fakültelerinin sosyoloji bölümlerine Türkçe-sosyal (TS), tarih bölümlerine sosyal (S), fen fakültelerinin matematik bölümlerine Türkçe-matematik (TM), kimya bölümlerine fen (F), iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin iktisat bölümlerine matematik (M) puan türüne göre yerleştirilmiş 508 öğrenciden oluşmuştur. Veriler iki gruba da anket uygulanarak toplanmıştır. Öğretim elemanlarına ve öğrencilere uygulanan anket araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Anketler iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde öğretim elemanları ve öğrencilerin kişisel bilgileri, ikinci bölümde ise konuyla ilgili görüşlerini öğrenmeye yönelik sorular yer almıştır. Öğretim elemanlarına 65, öğrencilere 41 soru sorulmuştur. Veriler bilgisayar ortamında çözümlenmiştir. Verilerin çözümlenmesi frekans ve yüzdeyle yapılmıştır.Öğretim elemanları ve öğrencilerin görüşlerini yansıtan araştırma bulgularının başlıcaları şunlardır: Üniversitelerde Türk Dili dersinin amaçları öğrencinin konuşma, okuma ve yazma becerilerini geliştirmesine, kendisini daha rahat anlatabilmesine yardımcı olmalıdır. Dersin içeriği bu konuları içermelidir. Uygulamada, dilbilgisi konularından çok konuşma, okuma, yazma çalışmaları ve çeşitli konularda tartışılması öğrencinin derse olan ilgisini artıracaktır. Türk Dili dersleri üniversitelerde oluşturulacak merkezi bir Türk dili eğitimi birimince planlanlanıp yürütülmelidir. Türk Dili dersi öğretim elemanları dönem başı ve sonunda bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmalıdırlar. Öğretim elemanları için hizmetiçi eğitim kursları düzenlenmelidir. Türk Dili dersi iki yarıyıl, haftada iki saat ve zorunlu olarak okutulmalıdır. Öğrenci başarısının değerlendirilmesi için sınav yapılmalı ve not verilmelidir. Bu değerlendirme için kullanılacak en uygun test türü ise karma testlerdir. Bu bulgulara dayalı olarak Türk Dili programının etkililiğini artırmaya yönelik önerilerde bulunulmuştur. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to develop a model of Turkish language course which can be applied to Turkish universities, by taking opinions of Turkish language instructors and university students studying Turkish language into account. In accordance with these opinions and expectations, this study aims to determine the principles, objectives, the method of evaluating students achievemens, context, and teaching processes of Turkish language course programme. The research was carried out through the use of survey model. The research sample covered 94 instructors who teach compulsory Turkish language course required by the Higher Educational Council (YÖK) in the universities of Anadolu, Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Dumlupınar, Erciyes, Fırat, Gazi, Hacettepe, İnönü, Kırıkkale, Kocaeli, Kocatepe, Niğde, 19 Mayıs, Osman Gazi, Selçuk, Süleyman Demirel, Uludağ in 1997 - 1998 and 508 undergraduate students from the Departments of English Literature (selected by language score) in the Faculties of Education, the Departments of Sociology (Turkish-social scores) and History (social score) in the Faculties of Letters, the Departments of Mathematics (Turkish-Mathematics scores) and Chemistry (science score), in the Faculties of Science and the Departments of Economics (mathematics score), in the Faculties of Economics and Administrative Sciences in the Universities of Anadolu, Boğaziçi, Hacettepe, Selçuk and Uludağ. The data were obtained from the results of the questionnaire that was applied to both groups of instructors and students. The questionaire which was developed by the researcher consisted of two parts. The first part deals with personal information and the second part with the questions related to opinions of the subjects about this study. Instructors were asked 65 questions while students were asked 41 questions. The data were analyzed according to frequency and percentage by computer. The main research findings reflecting the opinions of instructors and students are given below: the objectives of the Turkish language courses have to develop speaking, reading and writing skills and help people express themselves freely. The context of the subject should cover all of those given above. In practice, rather than grammar speaking, reading, writing and discussions about various subjects will enhance students interest to the course. Turkish language courses should be planned and carried out by a central of Turkish Language Unit established in the ivuniversity. The instructors should exchange their ideas and views in seminars at the beginning and the end of the semester. An in-service training course should be organized for instructors. The course should be compulsory and two hours a week in two semesters. The students success should be assessed by examinations. The most appropriate test type to be used should be mixed tests. Suggestions based on the findings of this study are developed to improve the effectiveness of Turkish language programme.