Finansal yönetim sürecine yönelik matematiksel model önerileri
Mathematical model suggestions for the financial management process
- Tez No: 921815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, Matematik, Banking, Finance, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Finansal yönetim, bireylerin ve kurumların ihtiyaçlarına yönelik nakdi ve gayri nakdi finansal varlıkların girdi ve çıktılarının yönetildiği süreçler bütünüdür. Yatırımcıların ve tüketicilerin yaşamları boyunca konut, araba, ev eşyası, giyim, yakıt vb. sınırsız ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyaçların mali anlamda finanse edilmesi ise mevcut cüzdanlarındaki nakit ve benzeri varlıklar ile finansal kurumlardan alınan kredi, kredi kartı ve teminatlarla karşılanmaktadır. Fonlarının yetersiz olması durumunda konvansiyonel bankalara veya katılım bankalarına başvurulmaktadır. Bu başvuru ile oluşan taleplere finansal kurumlar, belirli bir faiz oranı, komisyon, katılım payı, kâr payı ve belirli vade gibi etkenlerle borçların geri ödenmesi hususunda çeşitli geri ödeme yöntemleri sunmaktadır. Bu çalışma, bireylerin ve kurumların ev, işyeri ve araba gibi ihtiyaçları doğrultusunda oluşan fon eksikliklerini karşılamak amacıyla finansal modellemeler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda konvansiyonel ve katılım bankacılığına yönelik dört yeni matematiksel model geliştirilmiştir. Geliştirilen modellerde geri ödemelerin ve kira ödemelerinin Parçalı Aritmetik Eşit ve Parçalı Geometrik Eşit olduğu düşünülmüştür. Ayrıca reel piyasa verilerinden uygulama ve analiz işlemleri yapılarak, ortaya çıkan finansman ihtiyacı için örnekler ve çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial management is the set of processes by which the inputs and outputs of cash and non-cash financial assets are managed for the needs of individuals and institutions. Investors and consumers have unlimited needs such as housing, cars, household goods, clothing, fuel, etc. throughout their lives. The financial financing of these needs is provided by cash and similar assets in their existing wallets and by loans, credit cards and guarantees from financial institutions. In case of insufficient funds, conventional banks or investment banks are approached. Financial institutions offer various repayment methods for the repayment of debts with factors such as a certain interest rate, commission, participation share, profit share and a certain term for the demands created by this application. The aim of this study is to develop financial models to meet the financial needs of individuals and institutions according to their needs such as housing, employment and cars. To this end, four new mathematical models have been developed for conventional and participation banking. In the models developed, repayments and rentals are considered to be partially arithmetically equal and partially geometrically equal. In addition, by performing application and analysis processes on real market data, examples and solution proposals for the emerging financing needs are presented.