Türk Milliyetçi Hareketinde milliyetçi toplumcu ideolojinin incelenmesi (1963-1980)
A rewiew of nationalist socialist idelogy in Turkish Nationalist Movement (1963-1980)
- Tez No: 921816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ŞENTÜRK YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
D1648 Westfalya Antlaşması ile birlikte Batı Avrupa'da ortaya çıkan ve 1789 Fransız İhtilaline giden süreçte Sanayi Devrimi ve Aydınlanma Çağı ile birlikte inşa olan milliyetçilik 1789 Fransız İhtilalinden sonra modern dünyayı şekillendiren bir ideoloji olmuştur. Milliyetçi ideoloji ile Rumelindeki azınlıkların isyanları ile tanışan Osmanlı İmparatorluğu ve hakim millet olan Türkler imparatorluğun toprak bütünlüğünü korumak adına milliyetçiliğe temkinli yaklaşmış, aynı zamanda imparatorluğun sosyal sisteminden dolayı Türk milliyetçiliği geç inşa olan bir ideoloji olmuştur. Sultan II. Abdülhamid döneminin sonlarında Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura gibi ideologların düşünceleri ile inşa olan Türk milliyetçiliği, 1918 Mondros Mütarekesinin ardından gerçekleşen Milli Mücadele'nin temel motivasyon kaynağı olduğu gibi, Milli Mücadele'nin sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de kurucu unsurlarından birisi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında üç büyük milliyetçi gelenek Türk Milliyetçi Hareketinde etkin olsa da Türk milliyetçiliği bir siyasal partinin ana ideolojisi olmamıştır. 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesinden sonra darbenin önde gelen isimlerinden milliyetçi bir kurmay olan Alparslan Türkeş, Milli Birlik Komitesi ile ihtilafa düşerek 1961 yılında Yeni Delhi'ye gönderilmiştir. Yeni Delhi'den geldikten sonra CKMP'ye üye olan ve kısa sürede yükselen Türkeş, 1965 yılında Genel Başkan olmuş, partinin politikalarını ve programını Milliyetçi Toplumcu düşünce çerçevesinde şekillendirmiş, Türk Milliyetçi Hareketini partileştirmiştir. Gençlik yıllarında Ziya Gökalp'in solidarist fikirlerinden etkilenen Türkeş, kaleme aldığı Dokuz Işık doktrinin de Milliyetçi Toplumcu düşünceyi açıklamış ve Türk Milliyetçi Hareketinde yeni bir gelenek inşa etmiştir. Türk milletine liberal kapitalizm ve komünist sosyalizm dışında üçüncü bir yol öneren Türkeş ve Milliyetçi Toplumcu düşünce 12 Eylül 1980 Askeri Darbesine kadar Türk Milliyetçi Hareketinin ana ideolojisi konumunda olmuştur.aha sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacWith the Treaty of Westphalia in 1648, nationalism emerged in Western Europe and developed during the Industrial Revolution and the Age of Enlightenment. Following the French Revolution of 1789, it became an ideology shaping the modern world. The Ottoman Empire encountered nationalism through Balkan uprisings and approached it cautiously to protect its territorial integrity. Due to the Ottoman social system, Turkish nationalism emerged later. By the late reign of Sultan Abdulhamid II, Turkish nationalism began to take shape under intellectuals like Ziya Gökalp and Yusuf Akçura. It became the main motivational force behind the National Struggle after the 1918 Armistice of Mudros and one of the founding principles of the Republic of Turkey. However, during the Republic's early years, Turkish nationalism did not become the primary ideology of any political party despite the influence of three major nationalist traditions. After the May 27, 1960, military coup, Alparslan Türkeş, a nationalist officer, was sent to New Delhi in 1961 following conflicts with the National Unity Committee. Returning to Turkey, Türkeş joined the CKMP and became its chairman in 1965, reshaping the party's policies based on Nationalist Collectivist thought and institutionalizing the Turkish Nationalist Movement. Influenced by Ziya Gökalp's solidarist ideas, Türkeş articulated his vision in the“Nine Lights Doctrine,”proposing a third path beyond liberal capitalism and communist socialism. This nationalist collectivist ideology dominated the Turkish Nationalist Movement until the September 12, 1980, military coup.aktır.