الآراء المذهبية العقدية لابن بطة في كتابه الشّرح والإبانة
İbn Batta'nın eş-Şerh ve'l-İbâne adlı eserinde mezhebi ve itikadi görüşleri
  1. Tez No: 921814
  2. Yazar: ANAS IHSAN JAMEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arapça Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ahmed bin Hanbel'e nispet edilen Hanbelilik, Ehli Sünnet'in dört fıkıh mezhebinden biri olarak bilinmesine rağmen kendine özgü itikadi-siyasi görüşleri de olan bir mehzeptir. İbn Batta el-Ukberî (ö. 387/997), mezhebin önde gelen alimlerinden biri olup, eş-Şerh ve'l-İbâne 'alâ Usûli's-Sünne ve'd-Diyâne adlı eseri ve diğer eserleriyle, ayrıca yetiştirdiği öğrencilerle Hanbeli mezhebinin yayılmasında ve güçlenmesinde büyük bir rol üstlemiştir. İbn Batta, bu eserinde Hanbeli mezhebinin itikadî görüşlerini Kur'an, sünnet ve selefin görüşlerine dayanarak açıklamıştır. Bid'at olarak gördüğü Şia, Haricilik, Mu'tezile, Cehmiyye ve Mürcie gibi, mezhepleri ve görüşlerini sert bir şekilde eleştirmiştir. Bu eserinde ayrıca Ma'bed el-Cühenî, Gaylân ed-Dımeşkî, Ca'd B. Dirhem, Cehm b. Safvân, Ebû Hanife, Bişr el-Merîsî, Kerâbîsî gibi şahsiyetleri de ağır bir dille tenkit etmiştir. Bu tezde, öncelikle Hanbeli mezhebinin tarihçesine dair genel bilgi verildikten sonra İbn Batta'nın hayatı, yaşadığı dönemin siyasi, dini, sosyo-kültürel durumu üzerinde durulmuştur. Daha sonra İbn Batta'nın itikadî ve mezhebî görüşleri ile diğer mezhepler ve şahıslar hakkında dair değerlendirmeleri, İslam Mezhepleri Tarihi yöntemleriyle analiz edilerek tarafsız bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Hanbali school, attributed to Ahmad ibn Hanbal, while being one of the four Sunni schools of jurisprudence, is also distinguished by its unique theological and political views. Ibn Batta al-Akbari (d. 387/997), is one of the leading scholars of the Hanbeli and played a significant role in disseminating and strengthening this school through his students who learned from him, in addition to his numerous works, most notably his book al-Sharh wal Ibanah 'ala Usûl al-Sunnah wal Diyanah (The Explanation and Clarification of the Principles of the Sunnah and Religion). In this Book, Ibn Batta discusses the Hanbali school's theological views and supports them with evidence from the Quran, Sunnah, and the sayings of the early scholars. He also adopts a sharp style in refuting heretical beliefs and sects that he considers deviant, particularly the Shia, Kharijites, Mu'tazila, Jahmiyya, and Murji'a. He directs scathing criticism at prominent figures in these sects, such as Ma'bad al-Juhani, Gaylan al-Dimashqi, Ja'd Ibn Dirham, Jahm Ibn Safwan, Abu Hanifa, Bishr al-Marisi and Qarabisi. This thesis provides an overview of the Hanbalis and their scholars, as well as the life of Ibn Batta and the political and cultural context at his time. It focuses on Ibn Batta's theological and jurisprudential views, as well as his opinions on other schools of thought and figures. This analysis is conducted using the methodology of the history of Islamic sects, aiming for an unbiased presentation.