Ceza muhakemesinde duruşma
Hearing in criminal procedure law
- Tez No: 921820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÇATAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ceza Muhakemesi hukukunun maddi gerçeği araştırmadaki temel anahtarlardan birisi olan duruşma süreci, aktif ve dinamik bir tarafı da yanında barındırmakla beraber tarafların veya duruşmaya katılanların en iyi şekilde kendini ifade edebildikleri bir olgusal tarafı yanında barındırıp, bunun belli şekil şartları ile tutanaklara aktarıldığı ve duruşmaya katılmayan diğer denetleyicilerin ancak o tutanaklar vasıtası ile hukuki meseleyi çözümlemeye çalıştığı önemli bir alanı ifade etmektedir. Duruşma safhası, tez ve antitezin karşı karşıya gelmesi sonucunda maddi gerçeği ortaya koyan bir kararla sona erer. Bu süreç,“barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar”darb-ı meselinin işaret ettiği gibi, fikirlerin çarpışmasından hakikatin ortaya çıkması ilkesini somut bir şekilde yansıtmaktadır. Bu çalışma, duruşma safhasının öneminin uygulayıcılar tarafından daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı ve uygulamada karşılaşılan sorunları dile getirerek çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The trial process, one of the fundamental keys to uncovering the material truth in criminal procedure law, represents a significant phase that includes both an active and dynamic aspect, as well as a factual dimension where parties or participants in the trial can best express themselves. This dimension is documented according to specific procedural requirements, and other observers who are not present at the trial rely on these records to address legal matters. The trial phase concludes with a decision that reveals the material truth through the confrontation of thesis and antithesis. This process concretely reflects the principle encapsulated in the saying,“The spark of truth emerges from the clash of ideas.”This study aims to contribute to a better understanding of the importance of the trial phase by practitioners and to address the challenges encountered in practice, proposing potential solutions.