Yakın kıyı dalgaları ve ulaşım kanalı etkileşimi
Near shore waves and navigation channel interaction
  1. Tez No: 921843
  2. Yazar: EMRE KARAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışmada, ulaşım kanallarının liman ağzında kıyıya yakın alanlarda dalga hareketleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Limanların daha büyük gemilere hizmet verebilmesi için yapılan derinleştirme ve genişletme çalışmaları, dalga yüksekliği, yönü ve enerji dağılımında önemli değişikliklere yol açabilmektedir. Dalga yüksekliklerindeki bu değişimler gemi seyirlerinin etkilenmesine, kumlanma problemlerine ve özellikle dalgakıran kafalarında stabilitesizliğe de yol açabilmektedir. Bu çalışmada, kıyı mühendisliği açısından kritik öneme sahip olan bu etkileşimler, sayısal olarak modellenerek detaylı analizlerle ele alınmıştır. Bu çalışma Boussinesq dalga teorisi ve sayısal modelleme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemler, liman giriş kanalları ile kıyı bölgelerinde oluşan rüzgar ve soluğan dalga hareketlerini ve enerji dağılımını anlamaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Farklı senaryolar altında yapılan simülasyonlarla ulaşım kanallarının dalga yüksekliği üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve kanalların boyutları, yerleşimleri ve tasarım değişikliklerinin dalga enerjisinde nasıl değişimlere neden olduğu ortaya konmuştur. Bulgular, dalga enerjisinin kanal çevresindeki alanlarda yoğunlaşabildiğini veya azalabildiğini, bunun da liman içindeki operasyonel güvenlik ve verimlilik üzerinde belirleyici etkiler yarattığını göstermiştir. Çalışma sonuçları, liman ve kanal tasarımı süreçlerinde dikkate alınması gereken kritik unsurları ortaya koyarak, kıyı ve liman mühendisliği alanında referans niteliğinde bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of harbor entrances and navigation channels on wave transformation in the near shore at the harbor entrance were investigated. Deepening and expansion efforts carried out to enable harbors to serve larger vessels can lead to significant changes in wave height, direction, and energy distribution. These changes in wave heights can affect vessel navigation, cause sedimentation problems, and also lead to instability around the breakwater heads. In this study, these interactions, which are critically important from a coastal engineering perspective, were numerically modeled and analyzed in detail. This study was conducted using numerical modelling of Boussinesq wave theory. They were examined to understand wind and swell waves and wave energy distribution in harbor entrance channels and project areas. Through simulations conducted under different scenarios, the effects of navigation channels on wave heights were evaluated, and the changes in wave energy caused by the dimensions, layouts, and design modifications of the channels were demonstrated. The findings revealed that wave energy can concentrate or diminish in areas around the channels, which has a significant impact on operational safety and efficiency within the harbor. The results of the study aim to serve as a reference in the field of coastal and port engineering by highlighting critical factors that should be considered in harbor and navigation channel design processes.