Tarihi çevrede saydam eklerin kullanıcı üzerindeki etkileri
The effects of transparent additions on the user in the historical environment
- Tez No: 921850
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ELMALI ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Mimari birikimin ifadesi olan tarihi çevreler, kimliği zedelenmeden çağının gerekliliklerine uygun şekilde korunmalıdır. Bu amaç doğrultusunda, çağdaş eklerin tasarımında sıklıkla başvurulan bir araç olarak saydamlık, eski ve yeni arasında köprü kurarak hem tarihi yapının kimliğini korumasına hem de çağdaş ekin kendi kimliğini ortaya koymasına imkân tanır. Saydam bir ek yapı tasarımı söz konusu olduğunda, eski ve yeni arasındaki uyum kadar kullanıcıların da yapıyı benimsemesi önemlidir. Bu durumda mimarlar kadar yapıyı kullanacak olan kişilerin de düşünceleri önem kazanmaktadır. Çalışmanın amacı, tarihi çevrede saydam eklerin mevcut yapıyla olan uyumunu ya da zıtlığını tasarım ilkeleri, kriterleri ve yaklaşımları bağlamında irdelemek, farklı kullanıcı grubu üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Bu doğrultuda Mimarlık ve Mimarlık Dışı kullanıcı gruplarına bir anket uygulanmıştır. Sonuçta, tarihi çevrede saydam eklerin etkisinin Mimarlık grubunda anket öncesi ve sonrasında genellikle olumlu olduğu; Mimarlık Dışı grubunda ise anket öncesi olumsuz iken sonrasında olumlu (mimarlığa göre çekimser) yöne değişim kaydettiği görülmektedir. Saydam ekler tarihi yapıya uygun bir şekilde tasarlandığı sürece zıt yaklaşımda bile olsa kullanıcı tarafından olumlu algılanabilmekte ve tercih edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Historical environments, which are the expression of architectural accumulation, should be preserved in accordance with the requirements of its age without damaging its identity. Transparency, a tool used in the design of contemporary additions, by bridging the old and the new, allowing the historic building to preserve its identity and the contemporary addition to reveal its identity. In the design of a transparent addition, it is as important for the users to adopt the building as the harmony between the old and the new. The thoughts of the people who will use the building are as important as the architects. The aim of the study is to examine the harmony/contrast of transparent additions in the historical environment with the existing building through design principles, criteria and approaches, and to determine effects on two different user groups, Architecture and Non-Architecture. A questionnaire was applied to the users. As a result, it is seen that the effect of transparent additions in the historical environment is generally positive from the beginning to the end of the survey in the Architecture group; in the Non-Architecture group, while it is negative at the beginning, it shifts to positive (abstention according to architecture) afterwards. As long as the transparent additions are designed in accordance with the historical structure, they can be perceived positively and preferred by the user, even if they have an opposite approach.