Primipar gebelerin normal doğuma yönelik öz yeterlilik algıları ile spiritüel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the perception of self-efficacy towards normal birth and their spiritual well-being levels of primary pregnant women
- Tez No: 921851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma primipar kadınların spiritüel iyi oluş düzeyleri ile normal doğuma yönelik öz yetelilik algıları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki belirleyci tipte gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, 24 Ağustos 2023- 16 Temmuz 2024 tarihleri arasında Sivas ili Numune Hastanesi'ne başvuran, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmayı katılmayı kabul eden 280 primipar gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİOÖ)”ve“Normal Doğuma Yönelik Özyeterlilik Ölçeği (SEVB)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, Tek Yönlü Varyans Analizi (OneWay ANOVA), Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Gebelerin SEVB puan ortalaması 55.74±20.55, SİOÖ toplam puan ortalaması 124.21±13.72 olarak, bulunmuştur. Gebelerin eğitim düzeyi, çalışma durumu, gebeliğinin planlı olma durumu, tercih edilen doğum şekli ile gebelerin spirütüel iyi oluş puan ortalamaları arasında anlamlı derecede bir ilişki bulunmuştur. Gebelerin tercih edilen doğum şekli ile normal doğuma yönelik özyeterlilik puan ortalaması anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the relationship between primiparous women's spiritual well-being levels and their perceptions of self-efficacy towards normal delivery. The sample of the descriptive and correlational study consisted of 280 primiparous pregnant women who applied to Sivas province Numune Hospital between August 24, 2023 and July 16, 2024, met the research criteria and accepted to participate in the study. The data were collected using the“Personal Information Form”,“Spiritual Well-Being Scale (SWBS)”and“Self-Efficacy Scale for Normal Birth (SEVB)”. One-Way Analysis of Variance (One-Way ANOVA), Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test were used to analyze the data. The relationship between variables was evaluated with Pearson correlation test. The mean SEVB score of the pregnant women was found to be 55.74±20.55, and the mean total score of the SWBS was 124.21±13.72. A significant correlation was found between the level of education, employment status, planned pregnancy, preferred mode of delivery and the mean spiritual well-being scores of pregnant women. The preferred mode of delivery and the mean score of self-efficacy for normal delivery were found to be significantly higher. Considering that birth and motherhood are processes with a spiritual dimension for women, the connection between spirituality and birth should be addressed in antenatal trainings, and it is recommended to conduct experimental or qualitative studies involving spiritual well-being and birth self-efficacy with different sample sizes.