Behindertenproblematik bei Renate Welsh (Beitrege der kinder und jugendliteratur zu der integration der behinderten anhand der beispiele von Renate Welshs werkwn 'Drachenflügel' und 'Stefan')
Renate Welsh'de engelliler sorunu (Renate Wels'in 'Drachenflügel' ve 'Stefan' adlı eserlerinin gençlik ve çocuk edebiyatında engelliler uyumuna katkısı)
  1. Tez No: 92188
  2. Yazar: MUSTAFA HAKAN YAPICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU Behindertenproblematik bei Renate Welsh (R.Welsh'de Engelliler Sorunu) Mustafa Hakan YAPICI Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1999 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali GÜLTEKİN Günümüz modern toplumlarında engelliler sorunu önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerçekçi bir yaklaşımla ele alındığında bu sorunun çözümünün engellilerin topluma uyumunda yattığı saptanmaktadır. Kuşkusuz engellilerin topluma uyumu yolunda birçok yöntem mevcuttur. Bizim çalışmamız ise gençlik ve çocuk edebiyatı alanında faaliyetlerini sürdüren Avusturyalı bayan yazar Renate Welsh'in bu sorunu ele alış biçimi doğrultusunda, gençlik ve çocuk edebiyatının engellilerin uyumuna katkısıyla sınırlandırılmıştır. Renate Welsh engelliler sorununu“Drachenflüger ve ”Stefan" adlı iki eserinde ele almıştır. Bu iki kitap okuyucu hedef kitlesi açısından birbirinden farklılık gösterse de, konuyu ele alış ve işleyiş yönünden birbirine benzemektedir, özellikle bu kitapların gençlik ve çocuk edebiyatı alanında, engellilerin uyum sürecine katkısı açısından olumlu birer yapıt oldukları birçok yazar ve pedagog tarafından ifade edilmiştir. Biz de bu alanda pozitif örnek teşkil etmesi açısından, bu iki kitabı içerik yönünden analiz ederek incelemeye çalıştık. Yaptığımız incelemede gerek engelli birey ve aile fertlerinin karşılaştığı güçlükleri belirtmesi açısından gerekse de toplumun engelliye karşı negatif ve ön yargılı tutum sergilemesi açısından önemli bulgular elde ettik. Özellikle engelli bireyin ve onunla yaşamak durumunda olan insanların ve bunları etkileyen çevresel faktörlerin, gerçekçi biçimde ele alındığını ve bunlara yönelik çözüm önerilerinde bulunulduğunu saptadık. Bu tespitlerin ışığı altında gençlik ve çocuk edebiyatının, engellilerin uyum sürecinde olumlu katkıda bulunabilmeleri için gerçekçi biçimde konuyu ele almaları gerektiği ve buna yönelik realist çözüm önerilerinde bulunmaları gerektiği, bu konuyla ilgilenen birçok yazarın görüşü de dikkate alınarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the latest of 20th century and the earliest of 21st century, problem of handicapped people is seen the most important problem in the modern society. When this problem is pointed out with a realistic approach, it appears that the handicapped people should be integrated into society. No daubt that there are lots of way to do this. And this study is limited with literature of youth and child and also their viewpoints to handicapped people. An Austrian writer, who is named Renate Welsh, emphasized problem of handicapped people in her two books which are called“Drachenflügel”and“Stefan”. Although these two books have same diffirences from the point of view of reader society, both of them similar with each other from the point of view of content and theme. Especially, these books, in youth and child literature, contributed to integration of handicapped people into society. And in this study, these books were analysed in a different way. In this analising, that is shown, not only handicapped person, but also members of family face up with difficulties. In addition to this, to handicapped people, negative view of society draws attention. Beride this, environmental factors and atmosphere impress this situation.