Havayolu işletmelerinde içsel pazarlama ve Türk Hava Yolları'nda pazarlama uygulamalarının incelenmesi
Internal marketing in airline companies and the study of internal marketing applications at Turkish Airlines
- Tez No: 92189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HAVAYOLU İŞLETMELERİNDE İÇSEL PAZARLAMA VE TÜRK HAVA YOLLARI'NDA İÇSEL PAZARLAMA UYGULAMALARININ İNCELENMESİ Helen Melek OYMAN Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Doç. Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Havayolu sektöründe 1978'de başlayan kurumsal serbestleşmeden bu yana rekabet ciddi bir şekilde artmıştır. İşletmeler bu ortamda birbirleriyle yeni müşterilerin ilgisini çekmeye ve mevcut müşterilerini elde tutmaya çalışarak yarışmaktadırlar. Bu doğrultuda günümüzde çoğu havayolu taşıyıcısı faaliyetlerini müşterisini elde tutabilmek amacıyla hizmet kalitesini arttırmaya odaklamaktadır. Havayolu ürünü bir hizmet olduğu için, bu hizmetin kalitesinin şekillenmesinde de işgörenler önemli bir rol üstlenmektedirler. Söz konusu nedenlerden dolayı içsel pazarlama kavramı bu tez çalışmasında kapsamlı olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede birinci bölümde öncelikle hizmetlerin pazarlanması kapsamlı olarak incelenmiş olup, daha sonra içsel pazarlama kavramı üzerinde yoğunlaşılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde içsel pazarlama süreci içerisinde yer alan bütün mevcut ve potansiyel faaliyetler açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Türk Hava Yolları'ndaki içsel pazarlama faaliyetleri bu işletmenin üst düzey yöneticileriyle kapsamlı mülakatlar gerçekleştirilmek yoluyla ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde de uygulanmaya çalışılan söz konusu içsel pazarlama faaliyetlerinin ne seviyede gerçekleştirilebildiği belirlenmeye çalışılmış ve içsel kaliteyi arttırıcı içsel pazarlama faaliyetlerine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERNAL MARKETING IN AIRLINE COMPANIES AND THE STUDY OF INTERNAL MARKETING APPLICATIONS AT TURKISH AIRLINES Helen Melek OYMAN Civil Aviation Management Anadolu University, Institute of Social Sciences, June 1999 Advisor: Assc. Prof. Dr. Sevgi Ayse OZTURK Since the deregulation of the airline industry in 1978, competition has increased severely and airlines are competing to attract and retain customers. Many airlines are now focusing on retaining customers by improving service quality. Since the airline product is considered as a service, airline employees play a major role in shaping the quality of the service. For this reason, the concept of internal marketing has been studied in detail with this thesis. Accordingly, first services marketing was discussed in detail. Then, the internal marketing concept was examined. In the second chapter of this thesis, all the possible activities within the internal marketing process were explained. In the final chapter, the internal marketing activities at Turkish Airlines were examined by conducting in depth interviews with top level managers. Finally, the level of internal marketing was attempted to be determined, along with suggestions for improving internal quality through internal marketing activities. m