Hisse senedi yatırım kriterleri ve alternatif olarak MVA/EVA değişim oranı: İMKB' de bir uygulama
- Tez No: 92187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU HİSSE SENEDİ YATIRIM KRİTERLERİ VE ALTERNATİF OLARAK MVA/EVA DEĞİŞİM ORANI : İ.M.K.B.'DE BİR UYGULAMA Gazi YILDIZ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1999 Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ünal SAKAR Tasarruflarını hisse senedi satm alarak değerlendirme karan alan bir yatırımcı için hisse senedini satm alacağı şirketi nasıl seçeceği konusu önem kazanmaktadır. Yatırımcılar, hisse senetlerine yatırımlarını yaparken çeşitli kriterlerleri gözönünde bulundurarak yatırım karan vermektedirler. Bu kararlarının doğruluğu da yatırım süresinin sonunda, hisse senedini elden çıkanrken aldığı fiyat ile yatınm dönemi sonunda satacağı fiyat ve yatırım süresi döneminde o yatırımdan sağladığı diğer kazançlar arasındaki fark veya yüzdesel değişimle ve alternatif yatınm araçlarının aynı süre içinde sağladığı kazançların karşılaştınlması ile ortaya çıkar. Yatırımcıların, hisse senetlerine yatırım yaparlarken kullanılan kriterlerden hangisi veya hangileri yatuımcı için daha uygun bir kriter olacaktır? Araştırmamızda en çok kullanılan yatınm kriterlerine göre oluşturulacak portföylerin mi, yoksa bu kriterlere alternatif olarak sunduğumuz, son yıllarda finans dünyasının ilgi odağı haline gelen, şirketlerin yarattıklan ekonomik katma değer ile yaratılan bu değere piyasanın tepkisini gösteren piyasa katma değeri rakamlarının arasındaki ilişkiye göre oluşturulacak portföylerin mi daha tutarlı olduğu, bu kriterlere göre oluşturulacak portföylerin getirileri hesaplanarak, hisse senetlerine yatınm yaparken gözönüne almamız gereken değerleme ölçütünün ne olması gerektiği ortaya konacaktır. Birinci bölümde genel olarak yatırım kavramı ve hisse senedi yatınmlannda hisse senedini değerlemede karşımıza çıkabilecek konulardan bahsedilmiştir.İkinci bölümde hisse senetlerine yatırımlarda en çok kullanılan yatırım kriterlerine ve bu kriterlerle ilgili olarak yapılan araştırmalar konusunda bilgiler verilerek Ekonomik Katma Değer (EVA) ve Piyasa Katma Değeri (MVA) kavranılan ve birbirleriyle ilişkilerine değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise araştımamızın amacı, yöntemi ve ikinci bölümde bahsi geçen 5 yatırım kriterine göre 1995-1999 dönemi için oluşturulabilecek portföyler tespit edilerek, bu portföylerin 4 yıl boyunca getirileri hesaplanmıştır. Bulunan sonuçlara göre bu 5 kriterden hangi kriterin yatırım kararı verirken hangisinin daha uygun olacağının değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For an investor who decides to invest his/her savings by buying shares, it gains importance how to choose the company that he/she will buy the shares of it. Investors decide for investment by considering various criteria. The correctness of these decisions appear at the end of the investment period by the difference between the buying price and the selling price of the shares and the difference or change by percent between the other benefits obtained from that investment in the investment period and by the comparison of the benefits obtained by alternative investment tools during the same period. Which one or ones are the most suitable criteria used for investments on shares by investors? Either the portfolio designed according to the investment criteria that are mostly used or the portfolios designed according to the relationship between the amounts of the market value added, which shows the reaction of the market to this value that is created by the companies, which we propose as an alternative to these criteria and become the focus of the financial world in the recent years would be feasible, is to be searched in our study. This will performed by calculation of the incomes of portfolios designed according to these criteria and the valuation measure that is to be taken into account in share investments. In the first section general investment concept and other topics that we can face on valuation of the shares at share investments are considered. In the second section concepts of Economical Value Added (E.V.A.) and Market Value Added (M.V.A.) and their relations have been explained by giving information on shares, the most used investment criteria and research about those criteria. In the third and last section the aim, method of our research and the portfolios that can be formed for the period of 1995-1999 according to 5 investment criteria considered in the second section were determined and the incomes from these portfolios for 4 years were calculated. According to the results obtained it was evaluated which of those five criteria would be feasible for the investment decision.