Çocuklarda yaratıcı dans eğitiminin yürütücü işlev becerileri üzerindeki etkisi
The effect of creative dance education on executive function skills in children
  1. Tez No: 921901
  2. Yazar: HAVVA NUR KILIÇARPA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yaratıcı dans, doğaçlama, ritim ve hareket yoluyla çocukların motor, bilişsel, duyusal ve sosyal beceri kapasitelerini destekleyen sanatsal bir etkinliktir. Bu çalışmanın amacı, çocuklarda yaratıcı dans eğitiminin yürütücü işlev becerileri üzerindeki etkisini araştırmaktı. Çalışmaya 9-10 yaş arasında 25 ilköğretim öğrencisi dahil edildi ve yaratıcı dans eğitimi alan yaratıcı dans eğitim grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=13) olmak üzere iki gruba ayrıldı. 45 dakikalık seanslar halinde, haftada 2 gün olmak üzere 4 hafta boyunca yaratıcı dans eğitim grubundaki katılımcılara yaratıcı dans eğitimi çalışmaları sunuldu. Kontrol grubu ise sadece örgün eğitime devam etti. Müdahale etkinliğini belirlemek amacıyla tüm gruplar Stroop Testi, Çocuklar İçin Renkli İz Sürme Testi (RİST) ve Yürütücü İşlev ve Aktivite Rutinleri Ölçeği (YİARÖ) anketi ile değerlendirildi. Yaratıcı dans eğitim grubunda ketleyici kontrol ve dikkat becerileri (p=0,024, p=0,028, p=0,009, p=0,015), görsel dikkat/işlem hızı, görsel-motor beceriler ve yürütücü işlevler (p=0,003, p=0,007), sabah ve akşam rutinleri ve toplam (p=0,036, p=0,024) puanlarında anlamlı gelişmeler gözlendi. Kontrol grubunda ketleyici kontrol ve düzeltme (p=0,015, p=0,035) puanlarında ve görsel-motor beceriler (p=0,002) puanlarında anlamlı fark tespit edildi. Gruplar arası karşılaştırmada yaratıcı dans eğitimi yaratıcı dans eğitim grubunun kontrol grubuna kıyasla görsel dikkat/işlem hızı, görsel-motor beceriler ve yürütücü işlevler (p=0,023, p=0,05) ve sabah ve akşam rutinleri ve toplam (p=0,018, p=0,037) puanlarında daha fazla değişim sağladığı görüldü. Sonuç olarak, yaratıcı dans eğitiminin çocukların yürütücü işlev becerilerinin gelişimini olumlu yönde etkileyebileceğini öne sürmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Creative dance is an artistic activity that supports children's motor, cognitive, sensory, and social skill capacities through improvisation, rhythm, and movement. The aim of this study was to investigate the effect of creative dance education on executive function skills in children. The study included 25 primary school students aged 9-10, divided into a creative dance education intervention group (n=12) and a control group (n=13). The intervention group participated in 45-minute sessions of creative dance education twice a week for 4 weeks, while the control group continued with only formal education. To assess the effectiveness of the intervention, all groups were evaluated using the Stroop Test, the Children's Color Trails Test (CCTT), and the Executive Function and Activity Routines Scale (EFARS). In the creative dance education group, significant improvements were observed in inhibitory control and attention skills (p=0.024, p=0.028, p=0.009, p=0.015), visual attention/processing speed, visual-motor skills, and executive functions (p=0.003, p=0.007), as well as in morning and evening routines and total scores (p=0.036, p=0.024). In the control group, significant differences were detected in inhibitory control and corrections (p=0.015, p=0.035) and visual-motor skills (p=0.002) scores. Between-group comparisons revealed that the creative dance education group showed greater improvements than the control group in visual attention/processing speed, visual-motor skills, executive functions (p=0.023, p=0.05), and morning and evening routines and total scores (p=0.018, p=0.037). In conclusion, we suggest that creative dance education can positively impact the development of children's executive function skills.