Kavramsal sanatta nesne bellek ilişkisi
Object-memory relationship in conceptual art
- Tez No: 921902
- Danışmanlar: DOÇ. AZİZE REVA BOYNUKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bileşik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kavramsal sanat, nesne ve bellek ilişkisinin ilk kıvılcımlarının atıldığı ve o dönemden sonra sanatın farklı bir yere evrildiği açıkça görülmektedir. Kavramsal sanat nesne, mekân, kelime ve resim üzerinden çalışmalarını sürdürmektedir. Kavramsal sanatçılar, gündelik nesneleri veya kişisel hatıra eşyalarını alıp, onlara yeni anlamlar yükleyebilmektedir. Sanatçı, nesneyi eserine dâhil ederek onu sıradan bir eşya olmaktan çıkarır ve daha derin, sembolik bir anlama dönüştürmektedir. Sanatta belleğin kullanımı ise bireyin geçmişle bugün arasında bağlantı kurarak nesnenin fiziksel varlığından ziyade taşıdığı fikir ve anlam üzerine kurulu bir temsili ifade etmektedir. Özellikle kavramsal sanatta, nesnenin kendisi değil, onun sanatsal bağlamı veya fikirsel yönü vurgulanmaktadır. İnsanın hafızasında her alan hatıralar nesne üzerinden tasvir edilmektedir. Geçmişte yaşadığımız olaylar duygu veya bireysel/tarihsel bir deneyimi temsil eden nesneler olarak önemli bir yer tutmaktadır. Bu tür nesneler, sadece fiziksel varlıklarıyla değil, taşıdıkları anı ve anlam katmanlarıyla değerlidir. Kavramsal sanatta hatıra nesneleri, izleyiciyi düşünmeye, geçmişi sorgulamaya ve kendi deneyimleriyle ilişki kurmaya teşvik eden güçlü bir araçtır. Kavramsal sanatta hatıra nesnesi hem bireysel hem de toplumsal bağlamda büyük bir anlam taşıyan aynı zamanda geçmişle bağlantı kuran güçlü bir sembol olmuştur.
Özet (Çeviri)
Conceptual art is where the first sparks of the relationship between object and memory were thrown and it is clear that art evolved to a different place after that period. Conceptual art continues its works through object, space, word and picture. Conceptual artists can take everyday objects or personal souvenirs and give them new meanings. By including the object in their work, the artist takes it from being an ordinary object and transforms it into a deeper, symbolic meaning. The use of memory in art, on the other hand, refers to a representation based on the idea and meaning that the object carries rather than its physical existence by establishing a connection between the past and the present. Especially in conceptual art, the object itself is not emphasized, but its artistic context or ideological aspect. In human memory, memories are depicted through objects in every field. The events we have experienced in the past have an important place as objects representing emotions or individual/historical experiences. Such objects are valuable not only with their physical existence but also with the layers of memories and meanings they carry. In conceptual art, souvenir objects are a powerful tool that encourages the viewer to think, question the past and establish a relationship with their own experiences. In conceptual art, the commemorative object has become a powerful symbol that carries great meaning in both individual and social contexts and also establishes a connection with the past.